Nauczyciele z pasją

Międzypowiatowy konkurs wiedzy przyrodniczej

Organizacja: Urszula Golańska i Renata Więzowska

W dniu 23 kwietnia w Zespole Szkół w Klonowej odbył się międzypowiatowy konkurs wiedzy przyrodniczej dla klas I – III. W potyczkach uczestniczyli uczniowie ze szkół w Czajkowie, Godynicach, Stolcu, Trzcince, Brąszewicach i Klonowej. Wszyscy uczniowie wykazali się szeroką wiedzą przyrodniczą. Najlepsi w każdej kategorii wiekowej otrzymali nagrody, zaś wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia. Wszystkim uczniom, ich nauczycielom oraz rodzicom gorąco gratulujemy. Konkurs będzie kontynuowany w następnych latach.


Program edukacyjno – społeczny „Psia lekcja”.

Realizacja: Jadwiga Musialska

Program wprowadza uczniów i uczennice w zagadnienia z obszaru:

  • Opieka nad psem
  • Bezpieczne życie z psem, (szkolenia i zabawy)
  • Potrzeby psa
  • Sposoby komunikacji psów
  • Co to jest dogoterapia?
  • Jak pies może pomagać dzieciom w szpitalach?
  • Jak przygotować się na nowego psa w domu?
  • Co to jest hodowla a co to jest pseudohodowla?
  • Jaki jest pies ze schroniska?
  • Program uczy czym jest dogoterapia dla dzieci prowadzona przez Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom
  • Jak bezpiecznie postępować z obcymi psami?

Wielkie wyzwanie kl. I b !

Realizacja: Renata Więzowska

Uczniowie klasy I b Zespołu Szkół w Klonowej rzucili sobie wyzwanie i zabrali się do sprzątania naszej kochanej Ziemi. Zaczęli od okolicznych lasów. Efekty przerosły oczekiwania. Okazało się, że w naszych lasach jest mnóstwo śmieci. Choć każdy pracował osobno, w sumie zebraliśmy kilkanaście worków śmieci, które trafiły do naszych prywatnych koszy. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc. A gdyby tak każdy podczas wycieczki do lasu zbierał napotkane śmieci?


Światowy Dzień Zdrowia

Realizacja: Dorota Pychyńska, Justyna Kosatka, Marek Bielecki


Program InstaLing

Realizacja: Karolina Kolańska

W roku szkolnym 2023/2024 nauczyciele języka angielskiego oraz polskiego kontynuują pracę z Instaling – programem do nauki słownictwa. Celem tego programu jest efektywna i systematyczna nauka słownictwa (obowiązującego na lekcji) poprzez wykonywanie krótkich lecz częstych sesji nauki, dzięki czemu słownictwo transmitowane jest do pamięci długotrwałej, a tym samym odejście od mało efektywnej formy żmudnego i wielogodzinnego uczenia się na pamięć nowych wyrazów tuż przed kartkówką.

Więcej na stronie https://instaling.pl/


Zdrowe soki w Pierwszy Dzień Wiosny

Realizacja: Renata Więzowska, Urszula Golańska

Zdrowe soki w Pierwszy Dzień Wiosny Uczniowie klas pierwszych wiedzą już jakie są zasady zdrowego odżywiania. Kilkakrotnie przygotowywali zdrowe posiłki i pyszne naturalne soki. Tym razem postanowili poczęstować uczniów starszych klas i pracowników szkoły. Każdy mógł spróbować soku wyciśniętego z marchewek i jabłek. Wielu uczniów wracało po kolejne porcje, co świadczy o tym, że sok był pyszny. Pierwszaki już planują kolejne takie akcje.


Światowy Dzień Wody

Realizacja: Renata Więzowska, Urszula Golańska


Wieczór z technologiami

Realizacja: Renata Więzowska, Urszula Golańska


Międzynarodowy Dzień Matematyki

Realizacja: Renata Więzowska, Urszula Golańska

W dniu 14 marca obchodziliśmy w kl. I-III Zespołu Szkół w Klonowej Międzynarodowy Dzień Matematyki. W związku z tym świętem chętni uczniowie wzięli udział w tygodniowym Turnieju Gier Planszowych w dwóch kategoriach: warcaby i rummikub oraz w konkursie plastycznym ukazującym świat za pomocą figur geometrycznych. Dostarczone prace plastyczne były bardzo ciekawe i estetycznie wykonane. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem. Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci gier planszowych, a wszyscy pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia.


Podsumowanie projektu eTwinning „Healthy food, healthy mind”, realizowanego w klasie 5a

Realizacja: Karolina Kolańska

Przez ostatnie kilka tygodni pracowaliśmy nad tworzeniem pysznych i pożywnych dań, które będą wspierać naszą zdrową dietę i energię na zajęciach. Wspólnie wymyśliliśmy przepisy na zdrowe kanapki, kolorowe sałatki oraz pyszne przekąski. Jesteśmy również dumni z międzynarodowej współpracy z uczniami ze szkoły w Turcji, która pozwoliła nam spojrzeć na zdrowe odżywianie z różnych perspektyw i dzielić się kulinarnymi tradycjami. Dzięki temu projektowi jesteśmy bardziej świadomi tego, co jemy, i wiemy, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie poprzez zdrowe odżywianie.


Fashion Debiut 2024

Realizacja: Agata Kiełbaska

W piątek 23 marca 2023 odbyła się jedenasta edycja konkursu FASHION DEBIUT.
W tym roku rozpoczął kolejny cykl tematyczny PORY ROKU.INSPIRACJE. JESIEŃ. Konkurs organizowany był przez Centrum Promocji Mody przy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Naszą szkołę reprezentowały – Zosia Wika w roli projektantki stroju oraz Maja Kosatka w roli modelki. Gratulacje zarówno dla Zosi, która spośród niezliczonych talentów tym razem zaprezentowała się w roli projektantki. Gratulacje również dla Mai Kosatki, która wystąpiła w roli modelki. Musiała wykazać się dużą odwagą i wyjść na wybieg wśród dwustu rywalek, obserwowana bacznie przez jury składające się z profesorów Akademii Sztuk Pięknych oraz przez setki osób z publiczności. Wydarzenie rejestrowane było również przez dziennikarzy i telewizję. Poniżej fotogaleria z wydarzenia.


Ogólnopolski konkurs kaligraficzny – etap wojewódzki

Realizacja: Rafał Wesołowski

Efekty pracy uczennic w II etapie ogólnopolskiego konkursu kaligraficznego. Prace zostały zeskanowane i przesłane do organizatorów konkursu. Teraz pozostaje cierpliwie czekać na wyniki.


Dzień Świętego Patryka

Realizacja: Karolina Kolańska


Projekt „Na tropach zdrowego odżywiania”

Realizacja: Renata Więzowska

Uczniowie klasy Ib Zespołu Szkół w Klonowej wzięli udział w projekcie „Na tropach zdrowego odżywiania”. Tym razem skupiliśmy się na odkrywaniu tajemnic buraka oraz jego niezwykłych właściwości odżywczych. Oprócz wszechstronnego buraka czerwonego, zgłębiliśmy także tajniki odmian pastewnych i cukrowych. Nie mogło zabraknąć fascynującego filmu o produkcji cukru, który otworzył nasze oczy na nieznane dotąd fakty. Każdy z nas miał okazję posmakować ugotowanego buraczka, który nie tylko zaspokoił nasze podniebienia, ale także stał się inspiracją do twórczego malowania. Organizując grę w warzywne Dobble oraz zabawę z kartami „Ja mam, kto ma” utrwaliśmy zdobytą wiedzę w zabawny i interaktywny sposób. Na finałowe akordy zajęć, z połączenia buraka, jabłka, marchwi i soku z cytryny, stworzyliśmy prawdziwie wyjątkowy sok, który zachwycił nas wszystkich swoim niepowtarzalnym smakiem. W ten sposób podkreśliliśmy nie tylko smakowitość, ale także bogactwo witamin i minerałów, jakie kryje w sobie ten niepozorny warzywny skarb. Niech żyje burak – źródło nieograniczonej inspiracji i zdrowia!


Międzypowiatowy konkurs kaligraficzny w Sieradzu

Realizacja: Rafał Wesołowski

„Zapomniana sztuka pięknego pisania” – to nazwa kolejnej edycji Międzypowiatowego Konkursu Kaligraficznego organizowanego przez Centrum Rozwoju Edukacji Woj. Łódzkiego w Sieradzu. Na konkurs wpłynęły 122 prace z 19 szkół pochodzących z siedmiu powiatów. Po trudnych obradach, Jury wytypowało prace, których autorzy przyjechali do Sieradza, by zmierzyć się z kolejnym etapem pięknego pisania. BP w Sieradzu

Do finału w wyżej wymienionym konkursie dostały się cztery uczennice naszej szkoły:

Malwina Skowron, kl. 4b, która zdobyła I miejsce,

Zofia Wika, kl. 7a, która zdobyła III miejsce,

Anna Biczysko, z klasy 6b oraz Zuzanna Grzegorek z klasy 7a zdobyły wyróżnienie. Wszystkie uczennice napisały prace na wysokim poziomie i bezbłędnie, co nie było łatwe biorąc pod uwagę presję czasu oraz pisanie pod okiem komisji konkursowej.


Zajęcia kaligraficzne

Realizacja: Rafał Wesołowski

Nasi uczniowie rozwijają swoje zdolności kaligraficzne biorąc udział w zajęciach oraz w konkursach. W bieżącym roku szkolnym są to konkursy – V Ogólnopolskim Konkursie Kaligraficznym im. Janusza Korzeniowskiego organizowany przez Bibliotekę Publiczną  w Dzielnicy Wawer miasta Warszawy. Konkurs objęty jest patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Składa się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego. Wzięło w nim udział osiem uczennic: Malwina Skowron,kl.4a, Dorota Kosatka, kl.5a, Zosia Misiak, kl. 5a, Hania Wika, kl. 5b, Ania Biczysko, kl. 6b, Urszula Słodowicz, kl. 6b, Zuzanna Grzegorek, kl.7a, Zosia Wika, kl. 7a, Joanna Sowizdrzał, kl. 7b, Małgorzata Łuszczek, kl. 7b. Nasze uczennice mają już za sobą etap szkolny. Wszystkie zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego.

Drugi konkurs to sieradzki konkurs międzypowiatowy. Składa się z dwóch etapów – szkolnego oraz finału międzypowiatowego. W etapie szkolnym udział wzięło 8 uczennic:  Basia Szremska, kl. 2, Urszula Spychalska, kl.2, Malwina Skowron, kl. 4a, Dorota Kosatka, Zosia Misiak, kl. 5a, Ania Biczysko, kl. 6b,  Zosia Wika, kl. 7a, Zuzanna Grzegorek, kl. 7a, Joanna Sowiwzdrzał, kl. 7b.  Do etapu powiatowego zakwalifikowały się cztery: Malwina Skowron, kl. 4a, Ania Biczysko, kl. 6b, Zosia Wika, kl. 7a, Zuzanna Grzegorek, kl. 7a.

Poniżej prace wykonane przez uczennice w obydwu konkursach.

Konkurs ogólnopolski

Konkurs sieradzki


Innowacja Zdrowo żyć i aktywnym

Realizacja: Karolina Kolańska

Innowacja Zdrowo żyć i aktywnym być realizowana w klasie I odpowiada na potrzeby współczesnego ucznia, u którego obserwujemy coraz mniejszą aktywność fizyczną, a co za tym idzie, mniejszą sprawność oraz złe nawyki żywieniowe prowadzące do nadwagi i otyłości. Program ten zakłada włączenie rodziców i dziadków w wyrabianie prozdrowotnych nawyków swoich dzieci poprzez edukację prozdrowotną: spotkania z dietetykiem, referaty, prelekcje, udostępnianie ciekawych artykułów z czasopism, przygotowywanie zajęć motwartych i imprez o charakterze zdrowotnym, a także wspólne działania kulinarne. Nowatorstwo w tym programie polega na wzbogaceniu wiedzy o zdrowiu, nie tylko dzieci, ale również rodziców, kształtowaniu postaw prozdrowotnych, wspólnym dbaniu o zdrowie i kondycję fizyczną. Polega także na zachęcaniu do wspólnego, aktywnego spędzania wolnego czasu, wspólnego przygotowywania posiłków w domu a potem ich wspólnego celebrowania.


Realizacja: Joanna Musialska

Z wizytą w klonowskim urzędzie stanu cywilnego Uczniowie klasy 7a i 7b ze Szkoły Podstawowej w Klonowej uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez panią Annę Wojcieszak, kierownik USC. W trakcie zajęć uczniowie zostali zapoznani z aktualną sytuacją demograficzną gminy, obejrzeli stare księgi ewidencji ludności, w tym te z okresu międzywojennego, jak i wojennego. Pani Ania przybliżyła uczniom zakres swoich obowiązków, jak i przedstawiła procedurę składania wniosku o tymczasowy dowód osobisty. Uczniowie z dużym zaciekawieniem przeglądali księgi w poszukiwaniu nazwisk osób, które znają, analizowali przeczytane treści i wymieniali się spostrzeżeniami. Spotkanie to było bardzo rozwijającym i cennym doświadczeniem. JM


Fit ciasteczka

Realizacja: Renata Więzowska

Zdrowe śniadanie w klasie Ib


Realizacja: Renata Więzowska


Międzypowiatowy Turniej Szachowy

Realizacja: Marek Bielecki, Rafał Wesołowski


Powiatowy Turniej Szachowy

Realizacja: Marek Bielecki, Rafał Wesołowski

Za współpracę oraz pomoc w organizacji i udostępnienie sali dziękujemy Pani Natalii Kiełbasce, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Klonowej.


Wycieczka do Wrocławia

Realizacja: Joanna Musialska, Renata Sosin


Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „Ortografik 2023”


Spotkanie z policjantką

Realizacja: Agata Kiełbaska, Marek Bielecki, Rafał Wesołowski


Światowy dzień tabliczki mnożenia

Realizacja: Renata Więzowska


Laboratoria Przyszłości

Uczniowie klasy 1b na zajęciach dodatkowych korzystali z długopisów 3D. Wykonanie trójwymiarowych owoców przyniosło im dużą frajdę.

Realizacja: Renata Więzowska


Warsztaty online

Realizacja: Karolina Kolańska


Europejski Dzień Języków Obcych

Realizacja: Karolina Kolańska


Pamiętamy o naszych bohaterach

Realizacja: Joanna Musialska


Międzynarodowy Dzień Zdrowego Śniadania

Realizacja: Jadwiga Musialska, Renata Więzowska, Urszula Golańska, Aleksandra Wosińska


Warsztaty kaligraficzne

Realizacja: Rafał Wesołowski


#SzkołaPamięta

Realizacja: Anna Sowizdrzał


Wycieczka

20 października 2023r. odbyła się wycieczka uczniów klasy ósmej do jednostki wojskowej oraz jednostki straży pożarnej w Sieradzu.

Realizacja: Marek Bielecki, Rafał Wesołowski

Program wycieczki:

Jednostka Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu:

  • prezentacja sprzętu pożarniczego oraz zwiedzanie jednostki,
  • prelekcja na temat zagrożeń oraz sposobów działania straży pożarnej,
  • poznanie zawodu strażaka oraz zawodów współpracujących ze strażą,
  • tego dnia odbywało się szkolenie młodych strażaków, którego różne etapy uczniowie mogli obserwować podczas zwiedzania jednostki,
  • uczniowie mogli sprawdzić również swoją sprawność fizyczną i orientację pokonują strażacki labirynt,

Jednostka wojskowa w Sieradzu: (Dni otwartych koszar)

  • zwiedzania koszar,
  • prezentacja bazy szkoleniowej brygady i historii oręża na Ziemi Sieradzkiej,
  • wystawa na placu apelowym wojskowej technologii,
  • wizyta w sali tradycji – prezentacje historyczne,
  • wojskowa sala gimnastyczna oraz tzw. „małpi gaj” – gdzie żołnierze doskonalą sprawność fizyczną,
  • strzelnica – w  tym miejscu chętni mogli wypróbować sprzęt noktowizyjny a także poznaćuzbrojenie żołnierzy czy wyposażenie wojskowych lekarzy. Mogli też sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie (na wirtualnej strzelnicy),
  • Poznanie zawodu żołnierza oraz zawodów współpracujących ze strażą,

Oczywiście w trakcie wycieczki do wojska nie zabrakło typowo wojskowych przeżyć jak szybkie marsze oraz wizyta w wojskowej stołówce, gdzie tego dnia specjalnie dla gości serwowano wojskową grochówkę.


Światowy dzień tabliczki mnożenia

Realizacja: Anna Sowizdrzał, Kamila Płuciennik

6 października 2023r. nasza szkoła przystąpiła do obchodów Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Na lekcjach uczniowie rozwiązywali zadania i łamigłówki dotyczące tabliczki mnożenia, odbywały się zabawy związane  z tabliczką, uczniowie mogli także zmierzyć się z zagadkami. Została wykonana również gazetka ścienna oraz plakaty promujące akcję w szkole. Młodsze dzieci wykonywały kolorowanki, w których miały okazję sprawdzić swoje umiejętności matematyczne.

Szkolnym Mistrzem Tabliczki Mnożenia został Wojciech Domański z klasy IVa.

Natomiast klasowymi następujący uczniowie:

  • Klasa IVa: Wojciech Domański
  • Klasa IVb: Maciej Magda
  • Klasa Va: Szymon Owczarek
  • Klasa Vb: Tomasz Rajnert
  • Klasa VIa: Franciszek Magda
  • Klasa VIb: Alex Ługowski
  • Klasa VIIa: Zuzanna Grzegorek
  • Klasa VIIb: Julia Stępień

Zorganizowano konkursy na Szkolnego Mistrza Tabliczki Mnożenia oraz Klasowego Mistrza Tabliczki Mnożenia.


Ogólnopolski Projekt Katechetyczny 2

Zrealizowaliśmy kolejne zadanie w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Katechetycznego „Odmawiajcie różaniec – odpowiadamy na prośbę Maryi. To zadanie przeprowadziłam metodą lekcji odwróconej. W klasach 6 i 7 chętni uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne przedstawiające historię objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Był film, quiz podsumowujący, wirtualny spacer po Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, karty pracy, zadania o Sanktuariach Maryjnych na Wordwall a nawet Klasowy Turniej Wiedzy. Całe zadanie wykonane samodzielnie przez uczniów. Włączyliśmy się również w Modlitewną Akcję „Milion dzieci modli się na różańcu” o jedność i pokój na świecie. Dziewczynki bardzo aktywnie uczestniczą również w Nabożeństwach Fatimskich organizowanych w naszej parafii od maja do października.

Realizacja: Wioleta Błaszczyk


Ogólnopolski Projekt Katechetyczny

W Dniu Papieskim w ramach realizacji Ogólnopolskiego Projektu Katechetycznego – zadanie: „Jan Paweł II znany czy nie znany?” odbyły się podchody z kodami QR – kilka zdań informacyjnych o Papieżu i pytanie lub zadanie do wykonania. Dla młodszych podchody „Sms – nieba” – pytanie i w rebusie ukryta odpowiedź. Były też karty pracy: krzyżówki, wykreślanki, zadania z kodowaniem i rebusy. Grupa uczniów opracowała grę „Ja mam, kto ma” o Janie Pawle II, w którą grali wszyscy uczniowie. Natomiast klasa 5 wykonała piosenkę pt.”Lolek”.

Realizacja: Wioleta Błaszczyk


Wycieczka do Borysewa

We wtorek 3 października uczniowie klas 4 i 5 wraz z wychowawczyniami wybrali się  na wycieczkę autokarową do ZOO Safari w Borysewie. Pogoda dopisała i pozwoliła cieszyć się z  pobytu w tym niezwykłym miejscu. W Borysewie uczniowie mogli  zobaczyć 300 różnych zwierząt, które pochodzą z różnych kontynentów. Z zaciekawieniem obserwowali: białe lwy, białe tygrysy bengalskie, antylopy, zebry, bawoły afrykańskie, foki szare, różne gatunki małp, krokodyle nilowe,  serwale, wielbłądy, pumy, kangury, lemury, aligatory amerykańskie, białe wilki oraz wiele innych gatunków zwierząt. Dzieci uczestniczyły w pokazach karmienia zwierząt. Najwięcej emocji wywołało karmienie foki, która doskonale radziła sobie z różnymi zadaniami wyznaczonymi jej przez trenerkę. Jej akrobacje publiczność nagradzała gromkimi brawami. Wyjazd do Safari Zoo w Borysewie na długo pozostanie w ich pamięci uczniów.  

Realizacja: Joanna Musialska, Dorota Pychyńska, Justyna Kosatka, Anna Sowizdrzał


Przytul się do drzewa

11 września uczniowie klas czwartych przystąpili do ogólnopolskiej kampanii „Przytul się do drzewa”, której przesłaniem było pokazanie, że sprzeciwiamy się celowym podpalaniom lasów.

Realizacja: Dorota Pychyńska, Justyna Kosatka


Uczniowie klasy 5b we wrześniu dołączyli do Ogólnopolskiej Kampanii ” Przytul się do drzewa”. Jak widać na zdjęciach, kontakt z naturą wyzwala pokłady radości.

Realizacja: Joanna Musialska


Sprzątanie świata

„Sprzątanie świata łączy ludzi” – Pod takim hasłem odbyła się „30. Akcja Sprzątania świta – Polska”. Oczywiście uczniowie naszej szkoły chętnie odpowiedzieli na ten apel. 

Realizacja: Joanna Musialska


Aktywni we wspólnocie Kościoła

Aktywni we wspólnocie KościołaW naszej szkole jest spora grupa uczniów, która aktywnie religijnie przeżywa wiarę na własnym doświadczeniu. Bierze udział w nabożeństwach, podczas których poznaje podstawowe prawdy wiary, takie jak miłość Boga, przykazania i życie Jezusa Chrystusa. Uczą się rozumieć, kim jest Bóg i jak chce, abyśmy żyli. Czytanie liturgii słowa podczas Mszy Świętej pomaga dzieciom poznawać wiarę chrześcijańską, wprowadza je w tajemnicę Boga i pozwala im doświadczyć Jego obecności. Różnorodna aktywność uczniów podczas nabożeństw: modlitwa, śpiew, asysta, pomaga zrozumieć, że wiara to nie tylko słowa, ale także czyny.Nasi uczniowie uczestniczyli aktywnie w: uroczystości odpustowej, podczas wakacyjnego spotkania z misjonarzem z Brazylii, podczas dożynek gminno-parafialnych oraz na Mszy Świętej rozpoczynającej rok szkolny.

Dziękuję bardzo wszystkim uczniom za zaangażowanie, wasza obecność sprawia, że nasza wspólnota jest bardziej żywa i radosna.

Realizacja: Wioleta Błaszczyk


Siostra Faustyna – ambasadorka Bożego Miłosierdzia

Realizacja: Wioleta Błaszczyk

11.06.2023 uczniowie naszej szkoły bardzo aktywnie włączyli się w organizację uroczystości wprowadzenia do naszego kościoła parafialnego relikwii świętej Faustyny Kowalskiej apostołki Bożego Miłosierdzia. Licznie przybyły dzieci komunijne i rocznicowe, były dziewczynki w strojach ludowych, ministranci, była nawet mała Faustynka w której postać wcieliła się Maja. Bardzo się cieszę, że dzieci i młodzież aktywnie żyją życiem szkoły i  parafii również.


Wyróżniona


Szkolny Konkurs Kaligraficzny

Realizacja: Urszula Golańska, Agnieszka Nowakowska, Rafał Wesołowski

16 czerwca 2023r. przeprowadzony został III Szkolny Konkurs Kaligraficzny. Adresowany był do wszystkich chętnych uczniów. Podzielony był na kategorie: klasy 1 – 3, klasy 4 – 6, klasy 7 – 8. Celem konkursu było m.in.: propagowanie wśród uczniów kaligrafii – sztuki pięknego pisania, uwrażliwienie uczniów na obowiązek dbałości o kształtne pismo, kształtowanie charakteru – wyrabianie cierpliwości i dokładności. Zadaniem uczniów było wykaligrafowanie przed komisją  zadanych tekstów – inny dla każdego etapu.  Ogółem w konkursie wzięło udział 58 uczniów.

Laureaci konkursu:

  • Klasy 1 – 3:
  • Miejsce 1 – Malwina Skowron, kl. 3b
  • Miejsce 2 – Monika Janiszewska, kl. 3a
  • Miejsce 3 –  Zosia Gonera – kl.1 / Basia Grzegorek, kl. 2
  • Wyróżnienie: Martyna Kałuża, kl. 3a, Natalia Kiełbasa, kl. 3a, Gabriela Przybyłek, kl. 3b Martyna Grzegorek, kl. 3a
  • Klasy 4 – 6
  • Miejsce 1 – Zofia Wika, kl. 6a
  • Miejsce 2 – Anna Biczysko, kl. 5b
  • Miejsce 3 –  Zuzanna Grzegorek, kl. 6a
  • Wyróżnienie: Julia Stępień, kl. 6b, Joanna Sowizdrzał, kl. 6b
  • Klasy 7 – 8
  • Miejsce 1 – Ewelina Parzybut, kl. 8a
  • Miejsce 2 – Nicola Kubera, kl. 8b
  • Miejsce 3 –  Magdalena Golanowska, kl. 8a
  • Wyróżnienie: Natalia Szymańska, kl. 8a

Matematyczna gra terenowa

Realizacja: Renata Więzowska; Anna Sowizdrzał

W dniu 20.06.2023r. uczniowie klas czwartych wzięli udział w matematycznej grze terenowej. Taka gra nie tylko umożliwia dzieciom zabawę na świeżym powietrzu, ale również rozwija ich zdolności matematyczne.


Wycieczka do Pyszkowa

Realizacja: Joanna Musialska

Uczniowie klas czwartych z klonowskiej szkoły spędzili Dzień Dziecka w urokliwej leśniczówce w Pyszkowie. W trakcie zajęć dowiedzieli się wiele na temat pracy leśnika, zwierząt żyjących w naszych lasach i roślin,które tworzą okoliczne ekosystemy. Na zakończenie w doskonałych nastrojach przystąpili do pieczenia kiełbasek na ognisku,które zjedli ze smakiem.  


Realizacja: Jadwiga Musialska

Klasa1 przez cały rok szkolny realizowała program edukacyjny o bezpieczeństwie. Uczniowie wraz z nauczycielem  wykonali też pracę konkursową.



Wyróżniona


Wycieczka do Książa

Realizacja: Joanna Musialska, Maria Cichosz, Justyna Kosatka

Piąty czerwca był dla  uczniów naszej szkoły niezapomniany. W  tym dniu zwiedzili malowniczo usytuowany Zamek Książ, gdzie poznali jego tajemnice, zapoznali się  z jego  architekurą i odpoczęli w urokliwych ogrodach. Później odwiedzili palmiarnię z olbrzymią ilością rzadkich roślin.  Ostatnim punktem w planie wycieczki była twierdza w Srebrnej Górze.  Zauroczyła ona młodych turystów architekturą, pejzażem, ale też i  charyzmatyczną osobą pani przewodnik. Widok rozpościerający się z twierdzy na Góry Sowie zachwycił wszystkich. Wycieczka dostarczyła wszystkim uczestnikom wiele wrażeń. 


Wycieczka do Wrocławia

Realizacja: Beata Morawska

7 czerwca odbyła się wycieczka uczniów klasy 8a do Wrocławia. Uczniowie zwiedzali stare miasto, następnie odwiedzili Muzeum Iluzji, gdzie pogłębili wiedzę z zakresu fizyki, optyki i sposobu funkcjonowania ludzkiego mózgu. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w kinie i oglądanie filmu „Avatar, istota wody” w technologii 3D.


Święto Rodziny

Realizacja: Jadwiga Musialska; Aleksandra Wosińska, Urszula Szewczyk, Urszula Golańska

W dniu 6 czerwca 2023r. odbyła się uroczystość z okazji Święta Rodziny.

Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną w wykonaniu uczniów. Zaproszeni na uroczystość rodzice mogli obejrzeć występy swoich dzieci, które z zaangażowaniem zaprezentowały montaż słowno-muzyczny. Na scenie wystąpili wszyscy uczniowie klas 1 – 3, którzy zaprezentowali repertuar taneczno – muzyczny nagrodzony gromkimi brawami. Po części artystycznej odbył się poczęstunek dla dzieci i zaproszonych gości.


Wycieczka do Łodzi

Realizacja: Jadwiga Musialska, Urszula Szewczyk

W dniu 1 czerwca uczniowie klas 1 oraz 2 brali udział w wycieczce do Łodzi. W trakcie wycieczki odwiedzili Teatr Lalek Arelkin, w którym obejrzeli bardzo pouczający spektakl „Wielka Zagadka Misia Uszatka”. Następnie zwiedzali łódzkie ZOO. Kolejnym punktem była łódzka Manufaktura, gdzie korzystali między innymi z dmuchańców, brali udział w loterii dla dzieci, robili tatuaże oraz fantazyjne fryzury. Przez cały dzień dopisywała doskonała pogoda i humory.


Wycieczka do Opola

Realizacja: Marzanna Świątek, Agata Kiełbaska, Karolina Kolańska

Wycieczka do Opola – uczniowie klas VI ab i VII uczestniczyli w wycieczce z okazji Dnia Dziecka. Zwiedziliśmy Muzeum Wsi Opolskiej, Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, odwiedziliśmy pracownię znanej tiktokerki pani Karmelarz, Rynek i Stare Miasto. Mieliśmy przyjemność pływać po Odrze statkiem „Opolanin”, a na koniec zwiedziliśmy multimedialne Muzeum Piosenki Polskiej.


Międzypowiatowy turniej szachowy

W dniu 18 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzypowiatowym turnieju szachowym. Tym razem nie zdobyliśmy miejsca na podium, jednak była dobra zabawa, nowe doświadczenia i nagrody dla wszystkich.

Realizacja: Rafał Wesołowski


Wycieczka do Poznania

Realizacja: Aleksandra Wosińska, Urszula Golańska

W dniu 4 maja 2023 roku odbyła się wycieczka uczniów klas 3ab do Poznania. Celem wycieczki było poznawanie kraju, jego tradycji, zabytków kultury i historii oraz poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Ponadto uczniowie zwiedzali Stary Rynek i okolice – urokliwe miejsce wypełnione atrakcjami turystycznymi. Odwiedzili też Rogalowe Muzeum Poznania, w którym praktycznie dowiedzieli się jak powstają słynne rogale świętomarcińskie. Na koniec odwiedzili Palmiarnię Poznańską – największą w Polsce. Zarówno pogoda jak i humory dopisywały.


Pokazy chemiczne

Realizacja: Anna Sowizdrzał

Uczniowie klas II-VI wzięli udział w pokazach chemicznych przedstawionych na sali gimnastycznej. Mieli możliwość dowiedzieć się i zobaczyć w rzeczywistości wiele ciekawych rzeczy. Pan prowadzący z grupy „Zaelektryzowani” opowiedział wszystkim o właściwościach różnych gazów, takich jak wodór azot, czy tlen. Pokazał jak łatwo oszukać nasz mózg, jeżdżąc na odpowiednio przerobionym rowerze. Nasi uczniowie również mogli wykazać się wiedzą, odpowiadając na zadawane pytania. Wszyscy wspaniale się bawili i dużo nauczyli o otaczającym nas świecie.


Wycieczka do Czempisza

W dniu 24 marca uczniowie klas 1 i 2 wraz z wychowawcami wybrali się do miejscowości Czempisz gdzie znajduje się Zielny Dworek. Uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych, podczas których wykonywali m. in. wielkanocne ozdoby. Ponadto brali udział w wielu zabawach, siali owies, wyrabiali masło, które następnie degustowali wraz z pyszną wielkanocną babką.


Konkurs matematyczny

Realizacja: Anna Sowizdrzał

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  POWIATOWYM KONKURSIE MATEMATYCZNYM „POTYCZKI Z GEOMETRIĄ”. Do etapu szkolnego przystąpiło dziesięcioro ósmoklasistów. Natomiast do etapu powiatowego przeszły trzy uczennice: Maja Zielińska, Natalia Jarochowicz i Gabriela Tułaza. Drugi etap odbył się 24 marca w Szkole Podstawowej w Czajkowie. W konkursie wzięło w sumie udział 55 uczniów z 18 szkół. Wszystkie nasze uczennice zostały finalistkami oraz dwie z nich otrzymały dodatkowo wyróżnienia. Więcej informacji o konkursie można odnaleźć pod linkiem:

https://pulstygodnia.pl/pl/11_wiadomosci/633_powiat-ostrzeszowski/33410_czajkow-i-powiatowy-konkurs-matematyczny-potyczki-z-geometria-.html


Turniej wiedzy o ks. Dalaku

Realizacja: Wioleta Błaszczyk


Lekcja z przedstawicielem ZUS

Realizacja: Anna Sowizdrzał

16 marca 2023r. klasa IV a spotkała się z panią z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Pani Mariola opowiedziała uczniom czym jest ZUS, na czym polega praca w takim urzędzie, dlaczego jest on bardzo ważny dla dorosłych, także dla rodziców naszych uczniów. Dzieci otrzymały ciekawe ulotki i gazetki. Na koniec mogły zadawać pytania, na które uzyskały satysfakcjonujące odpowiedzi.


Konkurs kaligraficzny

Realizacja: Rafał Wesołowski

W dniu 15 marca 2023 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu odbył się finałowy etap VII edycji konkursu kaligraficznego „Zapomniana sztuka pięknego pisania”, organizowanego przez Centrum Rozwoju Edukacji WŁ w Sieradzu Bibliotekę Pedagogiczną. Na konkurs wpłynęły 124 prace z 17 szkół podstawowych z 7 powiatów. Do etapu finałowego zakwalifikowało się po 8 uczniów z kategorii klas 1 – 3 oraz 4 -8. W etapie finałowym zadaniem uczniów było wykaligrafowanie podanego przez organizatorów tekstu.

Nasza szkoła przystąpiła do konkursu a do etapu finałowego dostały się cztery uczennice: : Ewelina Parzybut – klasa 8a, Magdalena Golanowska – klasa 8a, Anna Biczysko – klasa 5b, Malwina Skowron – klasa 3b.

Wszystkie uczennice zdobyły miejsca na podium – trzy uczennice zdobyły pierwsze miejsce, jedna drugie.

W kategorii klas 1 – 3 miejsce I już po raz drugi zdobyła Malwina Skowron, uczennica klasy 3b.

W kategorii klas 4 – 8 I miejsce zdobyły ex aeqou Ewelina Parzybut – klasa 8a i Anna Biczysko – klasa 5b. Miejsce II zdobyła Magdalena Golanowska – klasa 8a.

Warto wspomnieć, że Ewelina Parzybut zdobyła miejsce I już po raz trzeci.  

Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Laureaci odebrali nagrody z rąk dyrektora CRE WŁ w Sieradzu Łukasza Goldmana i dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi Cezariusza Mostowskiego – fundatora nagród.

Gratulacje dla wszystkich uczennic.



Dzień Bezpiecznego Internetu na lekcjach religii

Realizacja: Wioleta Błaszczyk

Lekcje religii w klasach 7-8 „Błogosławieni Prawdziwi…”
przeprowadzone w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI).
Podczas lekcji podjęliśmy dyskusję: Jaka jest nasza obecność w
Internecie? Jakie są nasze wartości i kim jesteśmy? Jak odbieramy to
co widzimy w Internecie? Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się jaka
jest różnica między tym co widzimy a tym jaka jest rzeczywistość. Jak
duża jest presja związana z kreowaniem własnego wizerunku w mediach
społecznościowych a poczuciem własnej wartości? Lekcja pozwoliła
uświadomić uczniom, że nie zawsze to co widzimy odpowiada
rzeczywistości. Nie zawsze to co do nas dociera jest prawdą. Lekcja
prowokowała do zastanowienia się, jak mądrze korzystać z Internetu?
Dlaczego dajemy się oszukiwać?

Lekcja religii w klasach 5-6 „Dekalogowanie czyli o właściwym
wykorzystaniu Internetu zgodnie z Bożymi Przykazaniami.”
Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się, jakie przełożenie na
korzystanie z Internetu ma 10 Przykazań Bożych. Omówione zostały po
kolei wszystkie przykazania i wyjaśnione, jak codzienne korzystanie z
Internetu przez dzieci przekłada się na realizację przykazań w życiu.
Na koniec lekcji dzieci zyskały wiedzę o patronach korzystających z
Internetu.


Dzień Bezpiecznego Internetu

Realizacja: Marzanna Świątek

„Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 przypada na 7 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca 2023. Hasłem tegorocznej edycji jest pytanie: „Chcesz o tym porozmawiać?” Dzieci i młodzież to grupy szczególnie narażone na niezliczone zagrożenia on-line, takie jak nieodpowiednie treści, czy fałszywe aplikacje. Dlatego ograniczenia w korzystaniu z Internetu są tak samo ważne dla młodych ludzi, jak zasady zachowywania się offline.

W naszej szkole świętowanie rozpoczęliśmy udziałem w wykonaniu gazetki informacyjnej nt. Bezpiecznego Internetu. Uczniowie mieli możliwość udziału w lekcjach on-line dotyczących wielu aktualnych problemów związanych z bezpieczeństwem w sieci, m. in. „Dbam o swoją prywatność on-line”, „Tajemniczy link i kłopotów sto”, „Cyfrowy świat – ile można wyczytać o człowieku z otwartych źródeł”, „Sieciaki – pięć zasad bezpieczeństwa”.

3 marca uczestniczyliśmy w przedsięwzięciu „Dzień Bezpiecznego Internetu. Łódzkie 2023” organizowanym przez Urząd Marszałkowski w Łodzi,  podczas wydarzenia uczniowie klas VI utrwalili sobie wiedzę dotyczącą zasad bezpieczeństwa w sieci i  sketchnotingu – notuj, rysuj i lepiej zapamiętuj! A uczniowie klasy VII zapoznali się z tematem : „(Nie)Bezpieczni w sieci – kilka słów o tych złych i jak się przed nimi bronić? Zaplanowaliśmy również lokalne szkolne inicjatywy, które będą realizowane do końca marca.”


„500 zł teraz i dawniej- czym jest inflacja?”

Spotkanie z panią Izabelą Pietraszewską, Doradcą Klienta Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie – oddział Klonowa.

Realizacja: Renata Więzowska

Zajęcia przybliżające zagadnienia finansowe zostały przeprowadzone w klasach 5ab oraz 7.

Tematyka zajęć:

  • Zapoznają się z definicją inflacji
  • Poznają rodzaje i poziomy inflacji
  • Przyczyny i skutki inflacji oraz jak jest możliwie uniknąć
  • Zapoznają się z przykładem utraty wartości pieniądza.
  • Dowiedzą się, w jaki sposób polityka pieniężna oddziałuje na poziom inflacji.
  • Co to takiego koszyk inflacyjny i kto go wylicza
  • Rozważymy, czy inflacja jest dobra czy zła
  • Nauczą się wyliczać odsetki od lokaty oszczędnościowej

Druk 3D na lekcjach matematyki w klasie IVb

Realizacja: Renata Więzowska

W lutym odbyła się kolejna lekcja matematyki z wykorzystaniem sprzętu zakupionego         w ramach programu Laboratoria przyszłości.  Tym razem uczniowie kl. IVb poznali budowę   i działanie drukarki 3D, dowiedzieli się gdzie szukać inspiracji do druku i obserwowali powstawanie nowego modelu. Wydrukowane  modele znanych budowli na świecie, jak: Wieża Eiffla w Paryżu, Koloseum w Rzymie czy Opera w Sydney,  wykorzystywali uczniowie do obliczania skali, w jakiej wydruki zostały wykonane.


Turniej Wiedzy Pożarniczej

Realizacja: Marek Bielecki, Rafał Wesołowski

W dniu 21.02.2023 odbyły się eliminacje gminne w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom”, zorganizowane przez Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Klonowej. Na początku dla uczniów Zespołu Szkół w Klonowej przeprowadzono pokaz pierwszej pomocy, w którym brało udział 72 uczniów. Pierwszą pomoc zaprezentowali druhowie z OSP w Klonowej. Następnie uczestnicy turnieju przystąpili do testów pisemnych, które były przeprowadzone w dwóch grupach wiekowych: w kategorii klas I-IV oraz V – VIII.

W kategorii klas I – IV zwyciężyły:

  • Julia Mikołajczyk
  • Zofia Misiak

W kategorii klas V-VIII zwyciężyły:

  • Zofia Mikołajczyk
  • Kornelia Paroń

GRATULACJE !

Uczennice, które zwyciężyły w etapie gminny będą reprezentować naszą gminę w eliminacjach Powiatowych, które odbędą się 24.03 w Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu.

Dziękujemy za pomoc w przeprowadzeniu turnieju druhom z OSP w Klonowej.


Udział w akcji BohaterON


Lekcja matematyki w klasie IVb

Realizacja: Renata Więzowska

Uczniowie klasy IVb na dzisiejszej lekcji matematyki tworzyli pomoce dydaktyczne za pomocą pisaków 3D zakupionych w ramach programu „Laboratoria przyszłości”. Powstały piękne szkielety brył, które wykorzystamy na kolejnych lekcjach matematyki. Brawo dla uczniów!

Uczniowie klonowskiej podstawówki z wizytą w gminnej blibliotece.

Realizacja: Joanna Musialska


VI Ogólnopolski Konkurs Kaligraficzny im. Janusza Korzeniowskiego „Piórem i Pazurem”

Realizacja: Rafał Wesołowski

Nasza szkoła przystąpiła do VI Ogólnopolskiego Konkursu
Kaligraficznego im. Janusza Korzeniowskiego „Piórem i Pazurem”. Organizatorem konkursu jest Academy International Wawer – międzynarodowa sieć placówek edukacyjnych oraz Warszawski Dom Kaligrafii. Konkurs objęty został patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

Adresatami konkursu są uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Uczniowie biorący udział piszą w dwóch kategoriach wiekowych – klasy IV – VI i VII – VIII. Konkurs składa się z trzech etapów – szkolnego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego. Do konkursu zgłosiło się ponad trzy i pół tysiąca uczniów z całej szkoły. W naszej szkole przeprowadzony został etap szkolny. Dziewięć uczennic zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego.

Klasyfikacja etapu szkolnego:

Klasy 4 – 6:

I miejsce – ex aequo – Anna Biczysko kl. 6a, Urszula Słodowicz kl. 5b,

II miejsce –  ex aequo – Zuzanna Bednarek kl. 6a, Zofia Wika kl. 6a,

III miejsce Joanna Sowizdrzał kl. 6b,

Klasy 7 – 8:

I miejsce – ex aequo- Ewelina Parzybut kl. 8a, Maja Zielińska kl. 8a,

II miejsce – Antonina Misiak – kl. 8a,

III miejsca – Natalia Szymańska – kl. 8a,


Wycieczka do Częstochowy

W grudniu uczniowie klas 8ab i 7 obejrzeli przedstawienie pt. „Mały Ksiażę” w częstochowskim teatrze. W czasie tego wyjazdu mieli też okazję zwiedzić Muzeum Gornictwa Rud Żelaza.

Realizacja: Joanna Musialska


Projekt „W domu, w szkole, w przedszkolu z Bogiem”

Uczniowie kl. 6 w ramach realizacji projektu „W domu, w szkole, w przedszkolu z Bogiem” utworzyli padlet z najpiękniejszymi życzenia chrześcijańskimi. Zapraszamy do skorzystania.

Realizacja: Wioleta Błaszczyk

Najpiękniejsze życzenia (padlet.com)


WYCIECZKA DO WIELUNIA UCZNIÓW KLASY 1 i 2

W dniu 1 grudnia odbyła się wycieczka do Wielunia uczniów klas 1 i 2. Podczas wycieczki uczniowie odwiedzili kino oraz Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Prócz oglądania wystaw muzealnych, wzięli też udział w warsztatach, podczas których dowiedzieli się więcej o tradycjach wigilijnych regionu wieluńskiego a ponadto samodzielnie wykonywali ozdoby choinkowe z opłatka. W trakcie warsztatów odwiedził ich spodziewany w tym okresie gość – Święty Mikołaj.

Realizacja: Jadwiga Musialska, Urszula Szewczyk


MIKOŁAJKOWA WYCIECZKA UCZNIÓW KLASY VI

Mikołajkowa wycieczka uczniów klasy VIa zaczęła się wizytą w Muzeum Elementarza im. prof. Mariana Falskiego, gdzie z ciekawością wysłuchaliśmy opowiadań pani dyrektor muzeum oraz zgłębialiśmy sztukę kaligrafii. Kolejnym punktem wyjazdu był seans w kinie Helion w Kaliszu. Oglądając film „Wielki zielony krokodyl domowy” usłyszeliśmy oryginalne piosenki w wykonaniu Shawna Mendesa, napisane przez autorów piosenek do filmu „Król rozrywki”, Benjego Paska i Justina Paula.

Realizacja: Marzanna Świątek


POWIATOWY TURNIEJ SZACHOWY

W dniu 8 grudnia 2022r. w naszej szkole zorganizowany został powiatowy turniej szachowy. Rozgrywki odbywały się w dwóch kategoriach – klasy 4 – 6 oraz 7 – 8. W obydwu kategoriach nasi uczniowie zdobyli 1 miejsce i awansowali do etapu międzypowiatowego.

Realizacja: Marek Bielecki, Rafał Wesołowski


KONKURS RECYTATORSKI

Konkurs recytatorski pt. „Spotkanie z Panią Konopnicką” odbył się 8 marca 22 r. i skierowany był do wszystkich uczniów Zespołu Szkół w Klonowej. Brało w nim udział 28 kandydatów w trzech grupach wiekowych : klasy l -lll, lV-Vl oraz Vll -Vlll. Wyłoniono dwa l miejsca, dwa ll i jedno 3 miejsce z klasach l -lll. I, ll, lll miejsce i dwa wyróżnienia w klasach lV -Vl i l, ll i lll miejsce w klasach Vll-Vlll. Każdy z uczestników otrzymał dyplom I nagrodę rzeczową.

Realizacja: Urszula Golańska


WYCIECZKA DO OSOWEJ

1 grudnia 2022 r. uczniowie klas 3a i 3b byli na wycieczce w Osowej, podczas której zwiedzali żywą szopkę i uczestniczyli w warsztatach lepienia pierników.

Realizacja: Urszula Golańska


DZIEŃ PROJEKTOWY

Realizacja: Urszula Golańska


WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

W dniu 15 listopada odbyła się wycieczka do Wrocławia, w której wzięli udział uczniowie klas 2 i 3. Uczniowie zwiedzali miasto a w międzyczasie poszukiwali krasnali wrocławskich. Znaleźli wszystkie. Jednak głównym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Narodowego oraz muzeum wody – Hydropolis. Mieli też możliwość przejechać się kolejką linową zwaną Polinką.

Realizacja: Aleksandra Wosińska, Urszula Golańska, Urszula Szewczyk


WYCIECZKA DO TORUNIA

Realizacja: Marzanna Świątek, Wioleta Błaszczyk, Maria Cichosz, Karolina Kolańska

KAMPANIA – „JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE”

Realizacja: Anna Sowizdrzał


ŚWIAT0WY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

7 października 2022r. nasza szkoła przystąpiła do obchodów Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki.

Na lekcjach uczniowie rozwiązywali zadania i łamigłówki dotyczące tabliczki mnożenia. Na przerwach odbywały się zabawy związane  z tabliczką mnożenia, uczniowie mogli także zmierzyć się z zagadkami. Została wykonana również gazetka ścienna oraz plakaty promujące akcję w szkole.

Zorganizowano następujące  konkursy: pierwszy dla klas IV-V na stworzenie plakatu
o tabliczce mnożenia, a drugi dla klas VI-VIII na grę o tabliczce mnożenia. W młodszych klasach został przeprowadzony konkurs na mistrza tabliczki mnożenia prze panią Ulę Golańską.

Wyniki w konkursie na „Plakat o Tabliczce Mnożenia”:

I miejsce: Hanna Janeczko

II miejsce: Anna Kupis

III miejsce: Maksymilian Curyło, Szymon Owczarek

Wyniki w konkursie na „ Grę Tabliczka Mnożenia”:

I miejsce: Zofia Wika, Zuzanna Grzegorek, Maja Kosatka

II miejsce: Joanna Sowizdrzał, Wiktoria Piegońska

III miejsce: Roksana Kaleta, Sandra Sikora

11 października zostały rozdane uczniom nagrody.

Koordynatorami akcji byli:   
                                                        p. dyr. R. Więzowska, p. A. Sowizdrzał, p. K. Płuciennik.


WYCIECZKA DO SIERADZA

W dniu 21 października 2022r. uczniowie klas ósmych wzięli udział w wycieczce do Sieradza, podczas której brali udział w dniach otwartych 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia. Zwiedzali także jednostkę Państwowej Straży Pożarnej. Prócz zaproponowanych atrakcji takich jak np. strzelanie czy tory przeszkód, zapoznawali się również z zawodem żołnierza, strażaka oraz z zawodami ludzi, którzy współpracują z wyżej wymienionymi instytucjami. Mogli również poznać, jak wygląda dbałość o bezpieczeństwo społeczne, zasady pracy, działania wojska i straży pożarnej.

Organizatorzy wycieczki: M. Bielecki, R. Wesołowski, B. Morawska


MATEMATYCZNA GRA TERENOWA

Realizacja: Renata Więzowska, Renata Sosin, Anna Sowizdrzał,

W naszej szkole 21 czerwca 2022r. odbyła się Matematyczna Gra Terenowa. Wzięli w niej udział chętni uczniowie z klas IV-VI. Dzieci zostały podzielone na osiem sześcioosobowych grup, które ze sobą rywalizowały. Trasa gry terenowej była wyznaczona w pobliskim lesie. Po drodze drużyny miały wyznaczone pięć stacji, na których dostawały do rozwiązania po 4 zadania matematyczne, o odpowiednim stopniu trudności dla poszczególnych klas. Pojawiły się także zadania przyrodnicze. Na zakończenie odbyło się wspólne ognisko z kiełbaskami. Wszyscy wspaniale się bawili i zadowoleni wrócili do szkoły.


Emocje w głowie

Realizacja: Marzanna Świątek

„Uczenie się społeczno-emocjonalne to proces, w ramach którego wszyscy ludzie zdobywają i stosują wiedzę, umiejętności i kształtują postawy pozwalające im radzić sobie z emocjami, rozwijać swoją tożsamość, odczuwać i okazywać empatię wobec innych, nawiązywać i utrzymywać pełne wsparcia relacje oraz podejmować zdrowe decyzje”. Uczniowie klasy Va przystąpili do projektu EMOcje w głowie, którego celem było przybliżenie uczniom zagadnień związanych z profilaktyką zdrowia psychicznego. Celem inicjatywy „eMOCje w GŁOWIE” było kształtowanie świadomości w zakresie zdrowia psychicznego młodych ludzi oraz pokazanie jak je chronić i o nie dbać.


Misja kieszonkowa

Uczniowie klasy Va wzięli udział w programie, którego patronem był bank. Projekt miał na celu uświadomić młodym ludziom, że oszczędzanie i właściwe gospodarowanie pieniędzmi jest bardzo ważne
i przynosi wiele korzyści. Jako jedna z 250 klas z całej Polski orzymaliśmy pakiet startowy z edukacyjną grą, która pomoże poszerzyć i utrwalić wiedzę zdobytą w czasie zajęć.Wzięliśmy udział w konkursie polegającym na opracowaniu mapy skojarzeń metodą projektu.

Realizacja: Marzanna Świątek


Dzień przyjaciela

Realizacja: Marzanna Świątek

W roku 2022 Dzień Przyjaciela przypada na 9 czerwca (czwartek)
„Jedna z popularnych sentencji życiowych mówi o tym, że jeśli człowiek jest zdrowy, ma rodzinę, dach nad głową i wiernego przyjaciela, to jest bogatszy niż mu się wydaje”.
9 czerwca swoje święto mają właśnie osoby, które często są nam bliskie niczym rodzina. Obchody Dnia Przyjaciela mają na celu umacnianie więzi pomiędzy ludźmi, uświadamianie, jakim drugi człowiek może być oparciem w każdej trudnej sytuacji.

Kim jest prawdziwy przyjaciel?
„Słowo „przyjaciel” wywodzi się od czasownika „przyjąć”, „sprzyjać”.
A jak rozpoznać, że ktoś jest naszym kompanem na dobre i na złe? Czasami mamy takich ludzi obok siebie, a nie potrafimy dostrzec, że to są prawdziwi przyjaciele. Pierwsza rzecz to okres znajomości. By ktoś zasłużył na miano przyjaciela, trzeba czasu. Trudno nazwać tak kogoś, kogo znamy kilka miesięcy czy rok. To za krótko, by sprawdzić się w życiowych sytuacjach. Nieprzypadkowo powiedzenie że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie jest jak najbardziej trafne. Dlatego wielu lat wymaga rozpoznanie, kto nim jest. Kto stanie za naszymi plecami, kiedy wszyscy inni się odwrócą? Kto nas odwiedzi w szpitalu jeśli zachorujemy?
Na drugim biegunie są osoby, które trzymają się innych tylko dlatego, że są oni popularni albo bogaci. Kiedy to znika, razem z nim odchodzi pseudo przyjaciel.

Przyjaciel to osoba, z którą dzielimy nasze tajemnice, radości, smutki. Możemy przyjść do niego bez zaproszenia w samym środku nocy, a on otworzy drzwi. Przyjaciel będzie nas wspierał na dobre i na złe, nawet jeśli nie do końca będzie przekonany o słuszności sprawy. Przedstawi swoją opinię, wyrazi wątpliwości, ale w razie potrzeby stanie po naszej stronie. Lojalność to jeden z najważniejszych elementów udanej relacji, testowany na przestrzeni całej znajomości.

W Dzień Przyjaciela może warto odnowić znajomość? W końcu najlepsze przyjaźnie rodzą się na podwórku czy w szkole, we wczesnych latach życia. Pielęgnowanie takich relacji nie zawsze jest łatwe, ale w ten sposób można zbudować prawdziwą przyjaźń. W późniejszych latach, kiedy mamy już swoją rodzinę, o wiele trudniej jest poznać „bratnią duszę”. Warto więc dać niektórym ludziom jeszcze jedną szansę.
https://prezi.com/view/4zDJ0QccFcpI5CIgu2pA/


Wiem i działam

Realizacja: Karolina Kolańska

W miesiącu marcu uczniowie klasy 5b realizowali program „Wiem i Działam” Polskiej Akcji Humanitarnej. W ramach programu uczniowie zwiększyli swoją wiedzę dotyczącą pomocy humanitarnej oraz przygotowali gazetkę ścienną na ten temat. Etapem końcowym programu było zorganizowanie „Szkolnego kiermaszu różnorodności”, który odbył się w 5 i 6 kwietnia 2022r. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży losów fantowych zostaną wpłacone na konto PAH na rzecz mieszkańców Ukrainy.

In March, the students of grade 5b carried out the program “Wiem I Działam” of the Polish Humanitarian Action. The programme enabled students to improve their knowledge of humanitarian aid. As a part of the programme they prepared a bulletin board on the subject. The final stage of the programme was the “School Masch of Diversity”, which took place on 5 and 6 April 2022. The money obtained from the sale of lottery tickets will be transferred to the Ukrainian people.


Wieczór pełen wrażeń

Realizacja: Karolina Kolańska

„Wieczór pełen wrażeń” – pod taką nazwą 20 maja 2022 r. odbyło integracyjne się spotkanie uczniów klasy 5b. Spotkanie miało na celu pogłębianie przyjacielskich relacji oraz pokazanie interesujących form spędzania wolego czasu bez telefonu komórkowego, które zostały przekazane nauczycielowi do depozytu na czas spotkania.  Uczniowie spotkali się w Waldemarem Kolańskim- pasjonatem zabytkowych zegarów oraz lamp naftowych. Były także gry na świeżym powietrzu, wcielenie się w role detektywów i poszukiwanie skradzionego obrazu  oraz zabawy integracyjne. Spotkanie spełniło swoją rolę, a uczniowie z chęcią deklarowali udział w kolejnym.

“Eventful evening” – under this name an integration meeting of the pupils of class 5b took place on May 20, 2022. The meeting aimed to deepen friendly relationships and show interesting forms of free time without mobile phones, which were given to the teacher for the time of the meeting. The students met with Waldemar Kolański – a completist of antique clocks and kerosene lamps. There were also open-air games, a detective game and the search for a stolen picture and integration games. The meeting served its purpose and the students agreed to take part in another meeting next year.

Projekt eTwinning zatytułowany „The world exsist to be put on a postcard”

Realizacja: Karolina Kolańska

W kwietniu zakończony został projekt eTwinning zatytułowany „The world exsist to be put on a postcard”.Uczniowie klasy trzeciej współpracowali ze swoimi rówieśnikami z Hiszpanii.  Projekt zakładał wykonanie lapbooka przedstawiającego tradycje wielkanocne w Polsce oraz wykonanie kartek wielkanocnych przez każdego ucznia klasy. Prace uczniów zostały wysłane pocztą. Nasi uczniowie otrzymali także kartki wielkanocne od uczniów ze szkoły partnerskiej oraz ciekawy projekt o zwyczajach wielkanocnych.

The eTwinning project “The world exsist to be put on a postcard” was completed in April. The students of the third grade worked together with their classmates from Spain. The project involved the production of a lapbook depicting Easter traditions in Poland, as well as the production of Easter cards by each student in the class. The students’ works were sent by post. Our students also received Easter cards from students of the partner school and an interesting project about Easter customs.


Ocenianie w zdalnym nauczaniu

Realizacja: Karolina Kolańska


Poznajemy Polskę – Wrocław – Ostrów Tumski

Realizacja: Marzanna Świątek

W ramach programu Poznaj Polskę uczniowie klas Vab i VIIa wyjechali do Wrocławia. Zwiedziliśmy Ostrów Tumski, który był wyspą u ujścia Oławy prowadzącej do Odry. Rzeki otaczały ją także od strony wschodniej i północnej, tam, gdzie dzisiaj biegną ulice: Wyszyńskiego, Sienkiewicza i Mieszka I. Zostały one zasypane na początku XIX wieku. Pozostałościami po rzekach są stawy przy seminarium duchownym i w Ogrodzie Botanicznym. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Panoramy Racławickiej, Hali Stulecia i Hydropolis – Centrum Edukacji Ekologicznej. Ciekawostką jest tutaj fakt, że przed wejściem do Hydropolis znajduje się najdłuższa w Europie drukarka wodna. Poniżej krótka fotorelacja.


II Szkolny Konkurs Kaligraficzny – „Zapomniana sztuka kaligrafii”

Realizacja: Urszula Golańska, Agnieszka Nowakowska, Rafał Wesołowski

W dniu 11 maja 2022r. odbył się konkurs kaligraficzny.

  1. Celem konkursu było: 
  • rozwijanie umiejętności kształtnego i pięknego pisania;
  • uwrażliwienie na piękno pisma odręcznego;
  • rozbudzanie wrażliwości na piękno języka ojczystego;
  • rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów;
  • rozpowszechnianie sztuki kaligrafii wśród uczniów;
  • Konkurs był adresowany do uczniów  w trzech kategoriach wiekowych:
  • klasy  I – III
  • klasy  IV – VI
  • klasy  VII – VIII

W konkursie udział wzięło 45 uczniów.


Zajęcia wyrównawcze

Realizacja: Agnieszka Strzała


Poznajemy Wielką Brytanię

Realizacja: Agnieszka Strzała


Poznajemy Irlandię

Realizacja: Agnieszka Strzała


W świecie zwierząt – zawód weterynarz

Realizacja: Agnieszka Strzała


Pasowanie na ucznia klasy pierwszej

Realizacja: Agnieszka Strzała


W kolorach tęczy

Realizacja: Agnieszka Strzała



Wulkan doświadczeń

Realizacja: Agnieszka Strzała


Poznajemy warstwy lasu – scenariusz

Realizacja: Agnieszka Strzała


Polska Konstytucja

Realizacja: Agnieszka Strzała


Jak znaleźć dom dla pełzacza – scenariusz

Realizacja: Agnieszka Strzała


Eksperymenty z wodą

Realizacja: Agnieszka Strzała


Dzień Kropki

Realizacja: Agnieszka Strzała


Dzień Kobiet

Realizacja: Agnieszka Strzała


Dyplom za przebranie andrzejkowe

Realizacja: Agnieszka Strzała


Dyplom za 100% frekwencję

Realizacja: Agnieszka Strzała


Dzień chłopaka w naszej klasie

Realizacja: Agnieszka Strzała


Doświadczenia z wodą

Realizacja: Agnieszka Strzała


Spektakl dla przedszkolaków

Realizacja: Joanna Musialska

Uczniowie koła polonistycznego odwiedzili przedszkolaków. Zaprezentowali im przedstawienie
pt. „Na łące”.


Narodowe Czytanie Pisma Świętego

Realizacja: Wioleta Błaszczyk

W dniach 1-7 maja 2022r.  uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję „Narodowego Czytania Pisma Świętego” w ramach „XIV Tygodnia Biblijnego” pod patronatem Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II.
W ramach  akcji sięgaliśmy po lekturę na lekcjach religii. Uczniowie losowali dla siebie cytat z Biblii, następnie go czytali, zapisywali i rozważali sens kierowanego do nich Słowa Boga.
W wyniku działania powstały tablice z umieszczonymi fragmentami. Każdy mógł tam znaleźć słowa, które inspirują, zachwycają, podtrzymują na duchu, zachęcają do wsłuchiwania się w słowo Pana Boga i pozwalają  odkrywać siebie na nowo.


Beatyfikacja Pauliny Jaricot

Realizacja: Wioleta Błaszczyk

Założycielka Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca oraz obrończyni praw robotników, Francuzka Paulina Jaricot zostanie beatyfikowana w Lyonie w niedzielę 22 maja 2022 r. o godz. 15.00 podczas Mszy św. na Eurexpo celebrowanej przez ks. kard. Luis Antonio Tagle, prefekta Kongregacji Ewangelizacji.
Przygotowując się do tego długo wyczekiwanego wydarzenia, można modlić się „Nowenną” poprzedzającą uroczystość wyniesienia służebnicy Bożej Pauliny Jaricot na ołtarze.

Warto wiedzieć
https://youtu.be/mqD5ZZysMFo
Informacja o cudzie za przyczyną Pauliny
https://youtu.be/-38QrHcfsDY

22 maja o godz. 15.00, za pośrednictwem Telewizji Trwam i Radia Maryja, będziemy mogli uczestniczyć w beatyfikacji Pauliny Jaricot.
Transmisja będzie dostępna także na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=WKTtGuWBI0c.


Powiatowy Turniej Wiedzy Pożarniczej w Sieradzu

Realizacja: M. Bielecki, J. Kosatka, R. Wesołowski

26 kwietnia w Sieradzu odbył się Powiatowy Turniej Wiedzy Pożarniczej pod tytułem „Młodzież zapobiega pożarom”. Po eliminacjach gminnych młodzież mogła sprawdzić swoją wiedzę z zakresu pożarnictwa na wyższym poziomie. W turnieju udział wzięło kilkudziesięciu uczniów z powiatu sieradzkiego. Naszą szkołę reprezentowali:

W kategorii klas 1 – 4: Wojciech Sęczek kl. 4b,; Urszula Słodowicz kl. 4b,;

W kategorii klas 5 – 8: Franciszek Wódkowski kl. 6,; Aleksandra Kosatka kl. 8a,;

Uczeń klasy 4b Wojciech Sęczek zdobył III miejsce w swojej kategorii.


Światowy Dzień Kostki Rubika

Realizacja: Marzanna Świątek

Światowy Dzień Kostki Rubika przypada na 17 kwietnia każdego roku.

W naszej szkole świętowaliśmy ten dzień, tuż po przerwie świątecznej, czyli 20 kwietnia 2022 r. uczniowie klas I – III zmierzą się ze sobą we wtorek 26 kwietnia.

Jakub Głuch
Błażej Rusak
Michał Dura
Grzegorz Sowizdrzał
Aleksandra Kosatka
Wojciech Sęczek
Szymon Guziak
Filip Domański
Alex Ługowski
Marcel Przybyłek
Hubert Majewski
Gabriel Knycz
Julianna Słodowicz
W kategorii klas IV – VI zwyciężyli:
I. Gabriel Knycz
II. Hubert Majewski
III. Filip Domański
W kategorii klas VI – VIII zwyciężyli:
I. Michał Dura
II. Błazej Rusak
III. Jakub Głuch

Więcej na temat fenomenu kostki:


Matematyczny kalendarz – Kwiecień

Realizacja: dyr Renata Więzowska


Święto liczby Pi

W naszej szkole 14 marca obchodziliśmy święto liczby Pi. Uczniowie klas 4 – 8 uczestniczyli w konkursach i wykonywali różne zadania dotyczące tej liczby. Niektórzy wykonali pracę plastyczną na konkurs „Pi-emoji”. Sześcioro zmagało się w konkursie „Bicie rekordu w zapamiętaniu rozwinięcia liczby Pi”. Najlepszy wynik to 104 cyfry po przecinku. Uczniowie klas czwartych wykonali rysunki z kół i okręgów, a piątych i szóstych okrągłą panoramę „Miasta Pi”. Chętni uczniowie klas siódmych i ósmych wzięli udział w wyzwaniu „Złap wszystkie ciasta Pi”, a uczestnicy koła matematycznego zmierzyli się z zadaniami z  escape room. Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i chęci do wspólnej zabawy.

Wyniki konkursów:

„Pi-emoji”

  • I miejsce Karolina Kupis
  • II miejsce Gabriela Tułaza
  • III miejsce Ewelina Dulej

 „Bicie rekordu w zapamiętaniu rozwinięcia liczby Pi”

  • I miejsce Jakub Wosiński
  • II miejsce Maja Jakubczyk
  • III miejsce Nicola Kubera

Realizacja: Anna Sowizdrzał


Dzień Figur Geometrycznych

15 marca 2022r. odbył się naszej szkole Dzień Figur Geometrycznych. Mieliśmy na korytarzu rozwieszone krzyżówki, które chętne osoby mogły rozwiązywać. Za każde poprawnie podane hasło otrzymywali słodką nagrodę.

       Odbył się także konkurs na układanie tangramów. Wcześniej zgłoszone osoby mogły wykazać się  swoimi umiejętnościami w tej dziedzinie. Wszyscy wspaniale się bawili.

Wyniki konkursu:

  • I miejsce Bartosz Biczysko
  • II miejsce Zofia Wika
  • III miejsce Joanna Sowizdrzał

Realizacja: Anna Sowizdrzał, Renata Sosin


Dzień Świętego Patryka

17 marca w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Świętego Patryka- patrona Irlandii. Z tej okazji uczniowie wszystkich klas ozdobili drzwi swoich klas kolorem zielonym oraz motywami związanymi z Irlandią. Także w tym dniu uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach tematycznych na świetlicy szkolnej.

Uczniowie klas 1-3 poznali słownictwo związane z tym świętem, obejrzeli krótką historię świętego Patryka oraz zatańczyli Leprechaun dance.

Uczniowie klas 4-6 obejrzeli wersję czytaną spektaklu „Legenda o Świętym Patryku” przygotowaną przez Fundację Kultury Irlandzkiej oraz Poznański Teatr u Przyjaciół. Następnie przedstawiciele każdej klasy wzięli udział w quizie Kahoot, w którym pytania dotyczyły obejrzanego materiału. Zwycięzcami okazali się uczniowie klasy 4b.

Uczniowie klas 7-8 obejrzeli lekcję także przygotowaną przez Fundację Kultury Irlandzkiej pt.: „Święty Patryk- fakty i mity”. Oni także uczestniczyli w quizie Kahoot, a zwyciężyli uczniowie klasy 7a.

On 17 March we celebrated St Patrick’s Day, the patron saint of Ireland. On this occasion, students of all classes decorated their classroom doors with greenery and Irish motifs. Also on this day, the students had the opportunity to participate in thematic activities.

Students in grades 1-3 learned the vocabulary of the festival, watched a short history of St. Patrick and danced Leprechaun Dance.

Students in grades 4-6 watched a reading version of the play “The Legend of St. Patrick”, prepared by the Fundacja Kultury Irlandzkiej oraz Poznański Teatr u Przyjaciół. Afterwards, representatives of each class took part in a kahoot quiz, which dealt with questions related to the material. The winners were the students of class 4b.

Students in grades 7-8 also saw a lesson from the Fundacja Kultury Irlandzkiej entitled “St. Patrick – Facts and Myths. ” They also took part in the Kahoot quiz, and the students of grade 7a won.

Realizacja: Karolina Kolańska, Beata Morawska


Projekt eTwinnig

Nasi rówieśnicy z Hiszpanii, z którymi klasa 3a pracuje nad projektem eTwinning, postanowili przesłać nam i uczniom z Ukrainy trochę wsparcia. Dziękujemy.

Our peers from Spain, with whom the 3a class is working on an eTwinning project, have decided to give us and the Ukrainian students some support. Thank you!

Realizacja: Karolina Kolańska


Konkurs kaligraficzny

W CRE WŁ w Sieradzu w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu odbyło się wręczenie nagród w konkursie kaligraficznym Zapomniana szuka pięknego pisania. Konkurs był adresowany do uczniów szkół podstawowych w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III i IV – VIII. Celem konkursu było rozpowszechnianie sztuki kaligrafii, uwrażliwiania na piękno pisma odręcznego i zasygnalizowanie postaci Patronów Roku 2022. Na konkurs wpłynęły 273 rękopisy z 38 szkół podstawowych, wykonanych wiecznym piórem i dowolnie zdobionych.

Laureaci VI edycji międzypowiatowego konkursu kaligraficznego „Zapomniana sztuka pięknego pisania” odebrali nagrody z rąk dyrektora CRE WŁ w Sieradzu Łukasza Goldmana i dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi Cezariusza Mostowskiego – fundatora nagród.

Nasza szkoła już po raz piąty wygrała ten konkurs. W tym roku pierwsze miejsce zdobyliśmy też w kategorii klas 1 – 3.

Dodatkowo zdobyliśmy też jedno wyróżnienie w kategorii klas 4 – 8.

Wyniki tegorocznego konkursu:

W kategorii dzieci młodszych (klasy I-III)  pierwsze miejsce zdobyła uczennica klasy 2b – Malwina Skowron,

W kategorii dzieci starszych (klasy IV – VIII) pierwsze miejsce zdobyła uczennica klasy 7a Ewelina Parzybut.

W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymała uczennica klasy 5b Anna Biczysko,

W konkursie udział wzięli również: Julia Mikołajczyk kl. 3a, Adam Wróbel kl.3a, Zofia Misiak kl.3a, Dorota Kosatka kl.3a, Nikola Szewczyk kl. 2b, Katarzyna Słodowicz kl2b, Antonina Misiak kl 7a, Marta Zielińska kl8b

GRATULACJE dla nagrodzonych oraz pozostałych uczestników.

Realizacja: Rafał Wesołowski


Matematyczny ecape room

W dniu 9 marca uczniowie kl.Vb wzięli udział w escape roomie w Izbie Regionalnej  w Klonowej. Celem zabawy było rozpoznawanie znajdujących się w Izbie eksponatów, poszukiwanie ukrytych kopert według  odnalezionych wskazówek i rozwiązanie znajdujących się w kopertach zadań matematycznych. Wszystkim grupom udało się rozwiązać co najmniej dwa spośród trzech zadań, a więc wszyscy mogli opuścić salę.

Realizacja: dyr Renata Więzowska


Matematyczny kalendarz

Realizacja: dyr Renata Więzowska


Program „InstaLing dla Szkół”
w Zespole Szkół w Klonowej

W bieżącym roku szkolnym nauczyciele języka polskiego oraz języka angielskiego wraz z uczniami przystąpili do programu „Instaling”. Program ten jest doskonałym systemem do nauki nowych słówek, ale także narzędziem przydatnym do utrwalania słownictwa. Ucz się efektywnie Najlepsze efekty daje krótka, ale systematyczna nauka. Uczniowie rozwiązują codziennie kilkuminutowe sesje, poznają nowe słówka, utrwalają te, które zostały już poznane i powiększają swoją znajomość słownictwa każdego dnia. Używaj gdziekolwiek jesteś Platforma umożliwia codzienną naukę w dowolnych warunkach. W domu, w szkole, w autobusie, na komputerze, tablecie lub smartfonie. Z InstaLing można korzystać wszędzie. Obserwuj postępy Nauczyciele i Rodzice monitoruj postępy i systematyczność pracy swoich uczniów/dzieci dzięki dostępowi do przejrzystych raportów i mają realne narzędzie obrazujące zaangażowanie w naukę słownictwa. InstaLing to więcej niż liczby, ale… 1,6 mld. – wykonanych sesji 224 tys. – aktywnych uczniów 210 mln. – nauczonych słówek 8 tys. – zarejestrowanych nauczycieli Szczegółowe informacje pod adresem: https://instaling.pl/

Realizacja: Karolina Kolańska


Miasteczko Ruchu Drogowego w szkole

W dniu 1 marca uczniowie klas czwartych uczestniczyli w zajęciach Miasteczka Ruchu Drogowego.

Realizacja: Maria Cichosz


Warsztaty artystyczne

Realizacja: Karolina Kolańska

13 grudnia uczniowie klasy Va i Vb uczestniczyli w warsztatach artystycznych, które prowadził pan Wacław Zabłocki- artysta i rzeźbiarz ludowy pochodzący z Lututowa. Każdy z uczestników spotkania mógł samodzielnie wykonać ciekawe ozdoby z bibuły, papieru czy słomek. Warsztaty były też okazją do „spotkania” ze sztuką ludową.

Projekt z języka angielskiego – eTwinning

Realizacja: Karolina Kolańska

W grudniu zakończony został projekt eTwinning zatytułowany „Will you be my penpall?” .Uczniowie klas piątych korespondowali ze swoimi rówieśnikami z Turcji. Mieli oni możliwość zawarcia nowych znajomości, poznania zwyczajów panujących w innym kraju oraz przede wszystkim poćwiczenia języka angielskiego. Ostatnim etapem projektu było przesłanie kartek świątecznych z życzeniami. Ciekawe, czy rozpoczęte przyjaźnie korespondencyjne utrzymają się przez dłuższy czas?

Warsztaty programowania

Realizacja: Marzanna Świątek

Pod koniec września, w roku szkolnym 2021/2022 ​uczniowie koła programowania mieli możliwość uczestniczyć w trzech godzinnych warsztatach dotyczących programowania. IT for SHE to program wolontariatu, w ramach którego aktywne studentki kierunków informatycznych i technicznych prowadziły zajęcia online z programowania i nowych technologii dla dzieci ze szkół podstawowych z małych miejscowości i wsi w całej Polsce. Celem programu było zwiększenie zainteresowania obszarem STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) wśród dzieci, promowanie kobiet w roli ekspertek technologicznych i uruchamianie ich potencjału społecznego. Uczestnicy zajęć z dużym zaangażowaniem tworzyli swoje pierwsze strony internetowe. Mamy nadzieję, że udało się zasiać w nich ziarenko ciekawości poznawczej i chęci podejmowania nowych wyzwań.


Projektowanie 3D

Realizacja: Marzanna Świątek

Od początku roku szkolnego 2021/2022 uczniowie uczestniczący w zajęciach „Koła programowania” próbują swoich sił w projektowaniu 3D. Podczas spotkań rozwijają swoją kreatywność, poznają aplikację Tinkercad, zapoznają się z podstawami teorii modelowania 3D, tworzą własne modele 3D za pomocą brył podstawowych.

​Poniżej wybrane prace uczniów.


Kalendarz adwentowy

Realizacja: Wioleta Błaszczyk.

Dzień anioła w przedszkolu.

Realizacja Wioleta Błaszczyk.

Konkursy z języka angielskieo

Ralizacja: Karolina Kolańska

We wrześniu w Zespole Szkół w Klonowej zorganizowane zostały dwa konkursy z j. angielskiego: Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego- ,,English is Everywhere” oraz szkolny konkurs przeprowadzony w związku z obchodami Europejskiego Dnia Języków Obcych. Pierwszy z konkursów miał na celu promowanie wśród uczniów znajomości języka angielskiego oraz podnoszenie poziomu umiejętności językowych. Wzięli w nim udział uczniowie klas 4-8 ze szkół w Klonowej i Lututowie. Konkurs polegał na wykonaniu w kreatywny sposób pracy pokazującej jak język angielski towarzyszy nam w życiu codziennym oraz w jaki sposób możemy natknąć się na ten język w naszym otoczeniu.

Wyniki tego konkursu przedstawiają się następująco:

  • I miejsce: Justyna Bączyńska, SP w Lututowie
  • II miejsce: Marta Zielińska, SP w Klonowej
  • III miejsce: Wiktoria Misiowska, SP w Lututowie; Fabian Głąb, SP w Lututowie

Drugi z konkursów miał na celu podkreślenie kluczowej roli języków w pielęgnowaniu naszego dziedzictwa kulturowego i zaakcentowanie konieczności uczenia się języków obcych. Polegał on na wykonaniu klasowej gazetki na temat jednego z państw europejskich wylosowanych uprzednio przez daną klasę. W konkursie wzięły udział uczniowie wszystkich klas 1-8 z Zespołu Szkół w Klonowej. Ostatecznie Jury wytypowało trzy miejsca ex aequo dla klas 3a 5a i 3b.

Skip to content