Pedagog szkolny:  Rafał Wesołowski

Czym zajmuje się pedagog?
O pomoc pedagoga może prosić każdy.
Wbrew, niektórym opiniom, pedagog szkolny nie jest w szkole osobą zajmującą się uczniami źle zachowującymi się.
Wręcz przeciwnie – to tylko niewielki zakres działań pedagoga. Przede wszystkim pedagog zajmuje się każdym, kto ma jakikolwiek problem, z którym sam nie potrafi sobie poradzić lub po prostu chce się z kimś tym podzielić.
Pedagoga obowiązuje tajemnica zawodowa. To, o czym rozmawia uczeń z pedagogiem zostaje między nimi.
Są jednak wyjątki. Gdy dzieje się coś, co zagraża bezpieczeństwu, zdrowiu czy życiu ucznia np. narkotyki, skłonności samobójcze, zastraszanie przez innych –
pedagog zobowiązany jest wtedy poinformować rodziców lub w przypadku wykroczenia czy przestępstwa odpowiednie instytucje. W takich przypadkach  zachowanie dyskrecji nie jest możliwe. Takie jest prawo.
Podstawowe zadania pedagoga szkolnego:
1. Zadania ogólno wychowawcze:
Dbanie o realizację obowiązku szkolnego uczniów, współpraca z nauczycielami, rodzicami, uczniami, innymi instytucjami wspierającymi wychowanie dzieci i młodzieży, poznanie środowiska szkolnego i rodzinnego uczniów, rozpoznawanie przyczyn niepowodzeń szkolnych dzieci i młodzieży,
organizowanie różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów.
2. Profilaktyka wychowawcza
Diagnoza zagrożeń, hamujących prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży, podejmowanie działań zaradczych, prowadzenie zajęć z młodzieżą, organizowanie imprez dotyczących profilaktyki uzależnień, agresji, innych zagadnień wychowawczych.
3. Indywidualna opieka pedagogiczna. Uczeń do pedagoga może zwrócić się m.in w przypadku:
–  konfliktów z rówieśnikami, nauczycielami, rodzicami,
–  wszelkich  trudności powstających w nauce,
–  problemów rodzinnych,
–  kłopotów ze zdrowiem,
–  przemocy ze strony rówieśników bądź dorosłych.
Uczeń może zgłosić się z każdym problemem, z którym sam sobie nie może poradzić.
4. Pomoc materialna.
Współpraca z GOPS, dyrekcją, nauczycielami w celu udzielania pomocy uczniom, rodzicom, znajdującym się
w trudnej sytuacji materialnej.
5. Doradztwo zawodowe.
Podstawowym zadaniem pedagoga szkolnego jest dostarczenie uczniom jak najszerszej
wiedzy na temat zawodów, szkół oraz ścieżek kształcenia.
W tym celu prowadzi zajęcia z uczniami, gromadzi materiały informacyjne, współpracuje z instytucjami pozaszkolnymi.
Uczeń może także indywidualnie prosić o pomoc w wyborze dalszego kierunku kształcenia.

23 LUTY – ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

DLA UCZNIA

DLA RODZICA

DLA NAUCZYCIELI

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2024

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zachęca placówki oświatowe oraz rodziców o włączenia się do akcji pn. ,,Otwórz się na pomoc” prowadzonej przez Regionalne Centrum Pomocy Społecznej w Łodzi.