Patron szkoły


ks Józef Dalak

Biogram księdza Józefa Dalaka

Z parafii Przedecz i wsi Dziwie pochodził ks. Józef Dalak. Urodził się27 XII 1884r.w rodzinie rolników Wawrzyńca i Małgorzaty z Więtczaków.  
W Przedczu ukończył szkołę 4-ro oddziałową i pewnie by na tym musiał poprzestać, gdyby nie spotkał w Chodczu ks. Antoniego Janczaka. On mu pomógł opanować wiedzę z zakresu 4-rech klas gimnazjalnych. Złożywszy z nich egzamin jako eksternw Rządowym Gimnazjum Kaliskim
i uzyskawszy świadectwo, mógł ubiegać się o przyjęcie do Seminarium Duchownego  we Włocławku w 1902r. Przyjęty, ukończył je i 2 II 1908 z rąk  bpa Stanisława Zdzitowieckiego przyjął święcenia kapłańskie.

Jako neoprezbiter został wysłany na wikariat do parafii Moszczenica. Tak się złożyło, że proboszcz tej parafii ks. Aleksander Jędrychowski został wezwany na prokuratora Seminarium Duchownego we Włocławku. Ks. Dalak został więc sam na parafii prowadząc całą administrację i duszpasterstwo. W maju 1909r. wraz ze swoim proboszczem przeszedł na takie samo stanowisko do parafii Kruszyn pod Włocławkiem. Kiedy zaś  w 1910r. ks. Jędrychowski zrzekł się funkcji w Seminarium i otrzymał parafię Lubraniec, razem z nim poszedł ks. Dalak i razem pracowali do 1912r. Przeniesiono go wówczas na wikariat do Klonowej,a niebawem do Kłobucka. Jednakże proboszcz z Klonowej, ks. Apolinary Kukowski, znacznie już posunięty w latach, prosił władzę diecezjalną, aby ks. Dalak wrócił do Klonowej, co też nastąpiło z początkiem 1913r. W Klonowej praktycznie prowadził całą parafię. W 1917r. na prośbę ks. Kukowskiego, zlecono mu urzędowo całą administrację parafii. Trzeba przyznać, że opiekował się po synowsku starym proboszczem, jednocześnie wykazując wiele inwencji w pracy parafialnej. Nie ograniczał się jedynie do duszpasterstwa, ale prowadził ożywioną działalność społeczną, zwłaszcza zaś oświatową. W Klonowej założył szkołę o programie gimnazjalnym. Wiele czynił dla podniesienia materialnego parafii. Kiedy zaś zmarł w 1925r. proboszcz klonowski ks. Kukowski, jego następcą został ks. Dalak. Było to zresztą pragnieniem ogółu parafian. Pracował tu do 1933r. i prosił o mniejszą i spokojniejszą parafię  we Wróblewie, którą otrzymał 16 II 1933r. Tu zabrał się do podźwignięcia starego kościółka oraz wystawił Dom Akcji Katolickiej. Zdaje się, iż tyle dając z siebie na poprzedniej i nowej parafii, sam pozostał biednym materialnie. Stąd, gdy w 1937r. poważnie zachorował, wspomagać go musieli proboszczowie sąsiedni, a on sam ratował się pożyczką na kurację. Kiedy rozpoczęła się wojna, 13 XII 1939r. został aresztowany i wywieziony do Nowego Sącza. W 1941r. mógł przybyć do Czarnocina koło Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie przebywał u tamtejszego proboszcza. Ostatnie lata wojny spędził w diecezji kieleckiej, najpierw jako administrator parafii Górzno a następnie Daleszyce, gdzie nawet pełnił urząd dziekana. Po zakończeniu wojny powrócił do diecezji i został od22 III 1945r.administratorem parafii Iwanowice. Za dotychczasową pracę i postawę kapłańską, 15 II 1946r. mianowany został kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiaty Kaliskiej, 27 II 1947r. zaś proboszczem konsultorem.  
W 1948r. zaproponowano mu parafię i urząd dziekana w Szadku. Posłuszny woli władzy diecezjalnej wyraził zgodę i 12 III 1948r. otrzymał nominację na tę parafię. Ale już w 1949r. zapadł poważnie na zdrowiu.

Zmarł w Szadku 1 IV 1950r.

Zaczerpnięto z książki: „Biogramy księży Diecezji Włocławskiej”
Opracowanie: Wioleta Błaszczyk


Dzień Patrona 21.03.2023

·        Uroczysta akademia poświęcona życiu i działalności ks. Józefa Dalaka

·        Spotkanie z  ks. biskupem Łukaszem Buzunem oraz ks.
proboszczem Wojciechem Przybylskim

·        Turniej Wiedzy o Patronie

·        Wystawa prac plastycznych oraz książeczek o patronie w
wykonaniu uczniów najmłodszych klas

·        Wystawa lapbooków o patronie w wykonaniu klas starszych



Quizy o naszym patronie wykonane przez uczniów w aplikacji Scratch.

https://scratch.mit.edu/projects/748367871

https://scratch.mit.edu/projects/748368159

https://scratch.mit.edu/projects/748367866

https://scratch.mit.edu/projects/748367913


W dniu 1 września 2019 roku odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia szkoły, podczas której zostało nadane imię – ks. Józefa Dalaka.

Harmonogram obchodów:

13.00 Msza święta w kościele Przemienienia Pańskiego w Klonowej

14.00 Część oficjalna przy Zespole Szkół w Klonowej

• Nadanie Szkole Podstawowej i Przedszkolu Publicznemu w Klonowej imienia ks. Józefa Dalaka

• Uroczyste przekazanie sztandaru

• Odsłonięcie tablicy pamiątkowej

• Przedstawienie historii szkoły

• Część artystyczna

• Zwiedzanie szkoły oraz wystaw okolicznościowych

Dodatkowe atrakcje

• Występy Iluzjonisty D. Spętanego półfinalisty programu „Mam Talent”

• Dmuchany plac zabaw dla dzieci

• Grochówka dla wszystkich

• Mała gastronomia

• Kącik zabaw dla dzieci

Skip to content