Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie

  • Zdrowie uwzględnione jest w polityce i koncepcji szkoły – nasza szkoła promuje zdrowie oraz podejmuje działania dla umacniania zdrowia i dobrego samopoczucia uczniów i pracowników.
  • Środowisko społeczne szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów i pracowników – dobre relacje i współpraca między różnymi grupami społeczności szkolnej, szkołą i rodzicami zarządzanie szkołą tworzą jej pozytywny klimat społeczny.
  • Środowisko fizyczne szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów i pracowników – środowisko to obejmuje: teren szkoły i jej otoczenie, budynek, jego pomieszczenia i wyposażenie, mikroklimat, organizację zajęć, posiłków, obiekty i sprzęt do rekreacji i aktywności fizycznej.
  • Rozwijanie umiejętności dbałości o zdrowie i kompetencji do działania13 uczniów i pracowników – realizacja programu dydaktycznego i wychowawczego szkoły oraz inne działania z zakresu edukacji zdrowotnej adresowane do uczniów i pracowników, motywowanie ich do podejmowania działań dla zdrowia.
  • Tworzenie związków społecznych – z rodzinami uczniów oraz ważnymi osobami/grupami w najbliższej społeczności; współpraca i konsultowanie planowanych działań, poszukiwanie sojuszników i wsparcia.
  • Współpraca z pracownikami medycznymi – pielęgniarką szkolną i innymi osobami/placówkami medycznymi sprawującymi opiekę zdrowotną nad uczniami (w tym nad uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych i zdrowotnych) i pracownikami.

Źródło:

Szkoła Promująca Zdrowie – Podręcznik dla szkół i osób wspierających ich działaniu w zakresie promocji zdrowia

Praca zbiorowa pod redakcją Barbary Woynarowskiej i Magdaleny Woynarowskiej – Sołdan

Rok szkolny 2023 – 2024

OGÓLNOPOLSKA AKCJA SIANIA NASIONEK CZYTELNICTWA

Realizacja: Agnieszka Nowakowska

23 kwietnia, w wyjątkowy Dzień Książki i Praw Autorskich Zespół Szkół w Klonowej miał zaszczyt wziąć udział w OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI SIANIA NASIONEK CZYTELNICTWA. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w różnorodnych działaniach związanych z zaszczepieniem czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Akcja „Siejemy nasionka czytelnictwa” była nie tylko okazją do poszerzenia wiedzy czytelniczej, ale również do budowania wspólnoty szkolnej, integracji naszej małej społeczności jak również tworzenia przyjaznego otoczenia. W szkole pojawiło się dużo kwiatów, na zewnątrz zasadziliśmy drzewka. W trakcie akcji przypomnieliśmy też o ważnych wartościach i zasadach zachowania. Wierzymy, że zasiane nasionka przyniosą obfite plony w postaci pasji do czytania i doceniania literatury wśród naszej społeczności szkolnej. Dziękujemy uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i entuzjazm w realizacji tego wyjątkowego wydarzenia. Niech książki będą zawsze drogowskazem w naszej edukacyjnej podróży! Dziękujemy Wypożyczalni Skrzydeł Biblioteki ZSP w Pliszczynie, oraz Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie za możliwość wzięcia udziału w innowacji. #nasionkaczytelnictwa #wypożyczalniaskrzydeł #PBWLublin


Co możemy zrobić dla polepszenia klimatu naszej szkole? Z pewnością dbać o jej otoczenie, w którym przebywamy, uczymy się, pracujemy i wypoczywamy.

22 kwietnia obchodziliśmy w naszej placówce Dzień Ziemi. Uczniowie klasy 5b przygotowali inscenizację o tematyce ekologicznej. Na przerwach chętni brali udział w konkursach, a ci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki, otrzymali nagrody.

Film pt. „SOS dla Ziemi”, którego projekcja odbyła się na świetlicy, uświadomił oglądającym, że jeżeli nie zmienimy swojego podejścia do przyrody, to skażemy wiele gatunków roślin i zwierząt na wyginięcie.

Dużą atrakcją okazały się również zajęcia z wykorzystaniem okularów ClassVR, na których udostępniona została prezentacja ukazująca szkodliwy wpływ plastiku na nasze środowisko.

Uczniowie zaprojektowali ekologiczne koszulki.

Zadbali też o otoczenie szkoły. Zagospodarowali szczęść terenu przy wejściu do sali gimnastycznej, gdzie zasadzili drzewka i krzewy. Później posiana zostanie tam kwietna łąka. Nie zapomnieliśmy również w tym dniu o posprzątaniu otoczenia szkoły.

Przy Orliku zasadzone zostały wiązy, które w przyszłości dają cień bawiącym się na placu zabaw dzieciom i tym, którzy ćwiczą na boisku.

Dzięki takim działaniom młodzi ludzie nie tylko poszerzają swoją wiedzę z zakresu edukacji przyrodniczej i ekologicznej, ale również zyskują większą świadomość, która zmotywuje ich do dbania o przyrodę nie tylko od święta, ale każdego dnia.   

                                     (JM)


Międzynarodowa książka kucharska


Pies to zdrowie

Program edukacyjno – społeczny „Psia lekcja

Realizacja: Jadwiga Musialska

Program wprowadza uczniów i uczennice w zagadnienia z obszaru:

  • Opieka nad psem
  • Bezpieczne życie z psem, (szkolenia i zabawy)
  • Potrzeby psa
  • Sposoby komunikacji psów
  • Co to jest dogoterapia?
  • Jak pies może pomagać dzieciom w szpitalach?
  • Jak przygotować się na nowego psa w domu?
  • Co to jest hodowla a co to jest pseudohodowla?
  • Jaki jest pies ze schroniska?
  • Program uczy czym jest dogoterapia dla dzieci prowadzona przez Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom
  • Jak bezpiecznie postępować z obcymi psami?

Na tropie zdrowego odżywiania

Realizacja: Nauczyciele przedszkola


Światowy Dzień Zdrowia

Realizacja: Dorota Pychyńska, Justyna Kosatka, Marek Bielecki


Zdrowe soki w Pierwszy Dzień Wiosny

Realizacja: Renata Więzowska, Urszula Golańska

Zdrowe soki w Pierwszy Dzień Wiosny Uczniowie klas pierwszych wiedzą już jakie są zasady zdrowego odżywiania. Kilkakrotnie przygotowywali zdrowe posiłki i pyszne naturalne soki. Tym razem postanowili poczęstować uczniów starszych klas i pracowników szkoły. Każdy mógł spróbować soku wyciśniętego z marchewek i jabłek. Wielu uczniów wracało po kolejne porcje, co świadczy o tym, że sok był pyszny. Pierwszaki już planują kolejne takie akcje.


Światowy Dzień Wody

Realizacja: Renata Więzowska, Urszula Golańska


Czy może być coś lepszego niż zdrowa żywność? Może. Zdrowa żywność, która się nie marnuje. Dlatego nasza szkoła dołączyła do Klubu Winiar POMAGANIA I NIEMARNOWANIA!

Jak to działa?


Podsumowanie projektu eTwinning „Healthy food, healthy mind”, realizowanego w klasie 5a

Realizacja: Karolina Kolańska

Przez ostatnie kilka tygodni pracowaliśmy nad tworzeniem pysznych i pożywnych dań, które będą wspierać naszą zdrową dietę i energię na zajęciach. Wspólnie wymyśliliśmy przepisy na zdrowe kanapki, kolorowe sałatki oraz pyszne przekąski. Jesteśmy również dumni z międzynarodowej współpracy z uczniami ze szkoły w Turcji, która pozwoliła nam spojrzeć na zdrowe odżywianie z różnych perspektyw i dzielić się kulinarnymi tradycjami. Dzięki temu projektowi jesteśmy bardziej świadomi tego, co jemy, i wiemy, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie poprzez zdrowe odżywianie.


Przedstawiamy kolejny film, który powstał w ramach projektu eTwinning „Healthy food, healthy mind” Dzisiaj prezentujemy zdrowy lunchbox 🍱


Projekt „Na tropie zdrowego odżywiania” – Moduł „Burak”

Realizacja: Nauczyciele przedszkola

**Projekt „Na tropie zdrowego odżywiania” – Moduł „Burak” – w naszym przedszkolu**

W ramach tego modułu nasze przedszkolaki miały okazję zgłębić tajniki zdrowego odżywiania poprzez fascynujące zajęcia:

1. Edukacja o wartościach buraka. Dzieci poznały bogactwo wartości odżywczych, jakie kryje w sobie burak. Przez zabawne gry i aktywności edukacyjne zrozumiały, dlaczego jest to warzywo tak ważne dla naszego zdrowia.

2. Zmysłowy kontakt z burakiem. Poprzez różnorodne zabawy sensoryczne dzieci mogły doświadczyć buraka każdym zmysłem. Dotykały, wąchały, a nawet próbowały różnych odmian tego warzywa, co pozwoliło im lepiej je poznać i poznać jego wartość.

3. Prace plastyczne z wykorzystaniem motywu buraka.

Nasi mali artyści wykonali wyjątkowe stemple buraczkowe, eksplorując przy tym różnorodne techniki plastyczne. Ta kreatywna aktywność nie tylko rozbudziła ich zmysł artystyczny, ale także utrwaliła wiedzę o buraku.

4. Przygotowanie zakwasu buraczanego. Dzieci wzięły udział w fascynującej przygodzie kulinarno-chemicznej, ucząc się, jak przygotować zdrowy i smaczny zakwas buraczany. To nie tylko świetna zabawa, ale także praktyczna nauka o zdrowym odżywianiu.

5. Praca z tablicą multimedialną. Korzystając z nowoczesnych narzędzi, dzieci poznały zasady zdrowego odżywiania, porównując, co jest zdrowe, a co nie. Dzięki interaktywnej tablicy multimedialnej nauka stała się jeszcze bardziej atrakcyjna i przystępna.

Cieszymy się, że możemy inspirować nasze przedszkolaki do dbania o swoje zdrowie poprzez ciekawe i interaktywne zajęcia. Projekt „Na tropie zdrowego odżywiania” jest dla nas nie tylko sposobem na edukację, ale także przygodą, którą przeżywamy razem z naszymi małymi odkrywcami.

#natropiezdrowegoodżywiania


Projekt eTwinning „Healthy food, healthy mind”

Realizacja: Karolina Kolańska

Miło nam zaprezentować kolejny film, który powstał w ramach projektu eTwinning „Healthy food, healthy mind” Dzisiaj dzielimy się przepisem na zdrowy deser 🙂


Projekt „Na tropie zdrowego odżywiania!” – moduł Avocado

Realizacja: Nauczyciele przedszkola


Projekt „Na tropach zdrowego odżywiania”

Realizacja: Renata Więzowska

Uczniowie klasy Ib Zespołu Szkół w Klonowej wzięli udział w projekcie „Na tropach zdrowego odżywiania”. Tym razem skupiliśmy się na odkrywaniu tajemnic buraka oraz jego niezwykłych właściwości odżywczych. Oprócz wszechstronnego buraka czerwonego, zgłębiliśmy także tajniki odmian pastewnych i cukrowych. Nie mogło zabraknąć fascynującego filmu o produkcji cukru, który otworzył nasze oczy na nieznane dotąd fakty. Każdy z nas miał okazję posmakować ugotowanego buraczka, który nie tylko zaspokoił nasze podniebienia, ale także stał się inspiracją do twórczego malowania. Organizując grę w warzywne Dobble oraz zabawę z kartami „Ja mam, kto ma” utrwaliśmy zdobytą wiedzę w zabawny i interaktywny sposób. Na finałowe akordy zajęć, z połączenia buraka, jabłka, marchwi i soku z cytryny, stworzyliśmy prawdziwie wyjątkowy sok, który zachwycił nas wszystkich swoim niepowtarzalnym smakiem. W ten sposób podkreśliliśmy nie tylko smakowitość, ale także bogactwo witamin i minerałów, jakie kryje w sobie ten niepozorny warzywny skarb. Niech żyje burak – źródło nieograniczonej inspiracji i zdrowia!


Profilaktyka chorób zakaźnych

Zdrowie jest postrzegane przez współczesnego człowieka jako jedna z najbardziej
znaczących wartości w jego życiu. Umiejętności nawyki i postawy związane
ze zdrowym stylem życia kształtują się już od najmłodszych lat. Na utrzymanie
zdrowia człowieka wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest poddawanie się
szczepieniom ochronnym.

Więcej informacji:

Szczepienia.Info – Strona główna (pzh.gov.pl)

Program Szczepień Ochronnych w 2024 roku – Szczepienia.Info (pzh.gov.pl)


23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją.

23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją. Przypominanie o tej chorobie ma służyć podnoszeniu świadomości na temat choroby, jaką jest depresja a także wspieraniu chorych, okazywaniu solidarności z nimi, budowaniu zrozumienia przeżyć osób chorujących oraz ukazywaniu konieczności podejmowania leczenia klinicznego.

W ramach obchodów dni walki z depresją w naszej szkole przeprowadzone zostały następujące działania:

  • Warsztaty dla rodziców – prowadząca pani Agnieszka Wojciechowska, psycholog z Wielkopolskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień i Przemocy. W warsztatach wzięło udział 92 rodziców oraz 30 nauczycieli.

Tematyka spotkania:

  1. depresja, wycofanie, samookaleczenia, myśli samobójcze;
  2. przemoc domowa w kontekście ustawy o Standardach Ochrony Małoletnich;
  3. napoje energetyczne w związku z zakazem sprzedaży od stycznia br.
  • ulotka informacyjna dla rodziców,
  • tablica tematyczna dla dzieci i młodzieży – tablica w formie trwałej, która służyć będzie przez kolejne lata,
  • zamieszczone zostały informacje i poradniki na stronie internetowej szkoły, w zakładkach adekwatnie do odbiorców – dla uczniów, dla rodziców, dla nauczycieli,
  • nauczyciele otrzymali w formie elektronicznej poradniki, scenariusze zajęć, procedury oraz filmy edukacyjne,
  • w klasach 4 – 6 przeprowadzone zostały zajęcia przybliżające problematykę depresji. zajęcia prowadzone przez wychowawców oraz pedagoga szkolnego,

Warsztaty dla rodziców z psychologiem , ulotki dla rodziców (50 sztuk) oraz stała tablica tematyczna sfinansowane zostały przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Klonowej.


Innowacja pedagogiczna „Na tropie zdrowego odżywiania”.

Realizacja: nauczyciele przedszkola


Warsztaty „Las w słoiku”

Realizacja: Nauczyciele przedszkola


Projekt eTwinning „Healthy food, healthy mind”

Realizacja: Karolina Kolańska

Klasa 5a na lekcjach języka angielskiego realizuje projekt eTwinning „Healthy food, healthy mind”. Uczniowie współpracują ze swoimi rówieśnikami z Turcji i wymieniają się przepisami na zdrowe posiłki. Zosia Misiak przygotowała film z przepisem na zdrową tortillę. Projekt ten jest częścią realizowanego w szkole programu Erasmus+ „Zdrowo żyć i aktywnym być”.


Aktywne Przerwy Szkolne

Realizacja: Samorząd Uczniowski

Aktywne Przerwy Szkolne to krótkie okresy czasu podczas przerw między lekcjami, podczas których uczniowie mogą uczestniczyć w różnorodnych aktywnościach, mających na celu zarówno rozładowanie energii, jak i relaksację.

W ramach Aktywnych Przerw Szkolnych proponujemy różnorodne aktywności, takie jak:

• Taniec: Na przygotowanej strefie tanecznej można brać udział w organizowanych zajęciach tanecznych.

• Gry i zabawy sportowe: Sala gimnastyczna jest dostępna do gier w piłkę, siatkówkę lub inne zabawy sportowe, które angażują uczniów w aktywność fizyczną.

• Kreatywne zajęcia: W świetlicy szkolnej organizowane są zajęcia kreatywne, takie jak układanie puzzli, malowanie czy rysowanie, które pozwalają na relaks i rozwijanie zainteresowań.

• Inne atrakcje: W zależności od dostępnych zasobów, organizujemy różnorodne zajęcia, takie jak karaoke, konkursy, czy warsztaty tematyczne.

Dlaczego warto brać udział w Aktywnych Przerwach?

• Poprawa kondycji fizycznej: Aktywność fizyczna jest ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

• Relaksacja: Przerwa od zajęć umożliwia odpoczynek i redukcję stresu.

• Integracja społeczna: Aktywności podczas przerw sprzyjają budowaniu relacji z kolegami i koleżankami.

• Rozwijanie zainteresowań: Kreatywne zajęcia pozwalają na rozwijanie pasji i umiejętności.


Spotkanie z policjantem

Realizacja: J. Kosatka, D. Pychyńska, A. Sowizdrzał, J. Musialska


Innowacja Zdrowo żyć i aktywnym być

Realizacja: Karolina Kolańska

Innowacja Zdrowo żyć i aktywnym być realizowana w klasie I odpowiada na potrzeby współczesnego ucznia, u którego obserwujemy coraz mniejszą aktywność fizyczną, a co za tym idzie, mniejszą sprawność oraz złe nawyki żywieniowe prowadzące do nadwagi i otyłości. Program ten zakłada włączenie rodziców i dziadków w wyrabianie prozdrowotnych nawyków swoich dzieci poprzez edukację prozdrowotną: spotkania z dietetykiem, referaty, prelekcje, udostępnianie ciekawych artykułów z czasopism, przygotowywanie zajęć motwartych i imprez o charakterze zdrowotnym, a także wspólne działania kulinarne. Nowatorstwo w tym programie polega na wzbogaceniu wiedzy o zdrowiu, nie tylko dzieci, ale również rodziców, kształtowaniu postaw prozdrowotnych, wspólnym dbaniu o zdrowie i kondycję fizyczną. Polega także na zachęcaniu do wspólnego, aktywnego spędzania wolnego czasu, wspólnego przygotowywania posiłków w domu a potem ich wspólnego celebrowania.


Fit ciasteczka

Realizacja: Renata Więzowska


Zdrowe śniadanie w klasie Ib

Realizacja: Renata Więzowska


Spotkanie z policjantką

Realizacja: Agata Kiełbaska, Marek Bielecki, Rafał Wesołowski


Dzień dyni – Samorząd Uczniowski

**************************************

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia
i Gotowania

Realizacja: Karolina Kolańska

******************************************************************************

Dzień dyni – świetlica szkolna

Realizacja: Maria Cichosz


Europejski Dzień Zdrowej Żywności i Gotowania

Międzynarodowy Dzień Zdrowego Śniadania

Realizacja: Jadwiga Musialska, Renata Więzowska, Urszula Golańska, Aleksandra Wosińska


Realizacja: Samorząd Uczniowski pod opieką pani Justyny Kosatki i Karoliny Kolańskiej



Warsztaty profilaktyczne

Uczniowie klasy VIII, w dniu 28.09.2023r., wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w Urzędzie Gminy Klonowa pt. „Przemoc-reaguj”. Mieli możliwość przypomnieć sobie i dowiedzieć się, kiedy i w jaki sposób powinni reagować gdy są świadkami lub sami zostali ofiarami przemocy.


Tydzień Szczęścia w Szkole pod hasłem: „Z OPTYMIZMEM I NADZIEJĄ!”


Sprzątani świata

W naszej szkole kształtujemy postawy proekologiczne, stwarzamy warunki do wszechstronnego, w tym również społecznego rozwoju uczniów.
30 Akcja Sprzątania Świata to jeden ze sposobów na to, aby uczniowie mogli aktywnie włączyć się w ochronę środowiska. W trzeci weekend września dzieci wraz z nauczycielami sprzątali najbliższe otoczenie szkoły oraz centrum Klonowej. Wolontariusze natomiast w grupach sprzątali las.
Działanie to przynosi wiele korzyści uczniom:
– naukę postaw proekologicznych – uczy, jak dbać o środowisko naturalne i jak zapobiegać zanieczyszczeniu
– rozwijanie umiejętności współpracy z innymi i pracy w grupie
– wzmacnianie poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne i za swoją lokalną społeczność.


Rok szkolny 2022 – 2023

20 czerwca 2023r. odbyło się spotkanie ze strażakami z Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu. Druhowie omówili szeroko pojęte zasady bezpieczeństwa w różnych sytuacjach oraz sposoby prawidłowego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Przypomnieli też podstawowe zasady pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.


Spektakl profilaktyczny

Realizacja: Jadwiga Musialska; Urszula Szewczyk

W dniu 1 czerwca 2023r. uczniowie klasy pierwszej oraz drugiej byli na wycieczce w Łodzi. Jednym z punktów programu była wizyta w Teatrze Lalek Arlekin, gdzie oglądali bardzo wartościowy i pouczający spektakl dla dzieci pod tytułem „Wielka zagadka Misia Uszatka”. Tematem przedstawienia było uzależnienie od telefonu komórkowego pokazane w bardzo przystępny i obrazowy dla dzieci sposób.


Rządowy program „KLUB” – edycja 2023

Koordynator: Marek Bielecki

Cele Programu:
• upowszechnianie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, „wyrównywanie szans”,
• wsparcie instytucjonalne działalności podstawowych jednostek struktury organizacyjnej sportu polskiego – klubów sportowych, w zakresie aktywizacji sportowej dzieci i młodzieży,
• inwestycja w kapitał ludzki w sporcie dzieci i młodzieży,
• stworzenie możliwości do optymalnego wykorzystania przez samorządy lokalne potencjału infrastrukturalnego w zakresie upowszechniania kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży.


Dzień Bezpiecznego Internetu

Realizacja: Marzanna Świątek

„Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 przypada na 7 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych zaplanowane zostały aż do końca marca 2023. Hasłem tegorocznej edycji jest pytanie: „Chcesz o tym porozmawiać?” Dzieci i młodzież to grupy szczególnie narażone na niezliczone zagrożenia on-line, takie jak nieodpowiednie treści, czy fałszywe aplikacje. Dlatego ograniczenia w korzystaniu z Internetu są tak samo ważne dla młodych ludzi, jak zasady zachowywania się offline.

W naszej szkole świętowanie rozpoczęliśmy udziałem w wykonaniu gazetki informacyjnej nt. Bezpiecznego Internetu. Uczniowie mieli możliwość udziału w lekcjach on-line dotyczących wielu aktualnych problemów związanych z bezpieczeństwem w sieci, m. in. „Dbam o swoją prywatność on-line”, „Tajemniczy link i kłopotów sto”, „Cyfrowy świat – ile można wyczytać o człowieku z otwartych źródeł”, „Sieciaki – pięć zasad bezpieczeństwa”.

3 marca uczestniczyliśmy w przedsięwzięciu „Dzień Bezpiecznego Internetu. Łódzkie 2023” organizowanym przez Urząd Marszałkowski w Łodzi,  podczas wydarzenia uczniowie klas VI utrwalili sobie wiedzę dotyczącą zasad bezpieczeństwa w sieci i  sketchnotingu – notuj, rysuj i lepiej zapamiętuj! A uczniowie klasy VII zapoznali się z tematem : „(Nie)Bezpieczni w sieci – kilka słów o tych złych i jak się przed nimi bronić? Zaplanowaliśmy również lokalne szkolne inicjatywy, które będą realizowane do końca marca.”


Grupa przedszkolna „Pszczółki” robi zdrową sałatkę owocową.

Realizacja: nauczyciele przedszkola


Ogólnopolski Program Profilaktyki Czerniaka

W styczniu uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w Ogólnopolskim Programie Profilaktyki Czerniaka. Na zajęciach poznali złote zasady profilaktyki czerniaka, zdobyli umiejętność przeprowadzenia samobadania skóry czy różnicowania zmian podejrzanych o charakter nowotworowy ze zwykłymi znamionami na podstawie zasady ABCDE . Dzięki zdobytej w czasie zajęć wiedzy, nasza młodzież może stać się ambasadorami akcji w swoim lokalnym środowisku, zachęcając rodzinę i znajomych do podjęcia tych niezwykle prostych, ale skutecznych działań profilaktycznych.

Realizacja: Joanna Musialska


Zajęcia otwarte na temat zdrowia

Realizacja: nauczyciele przedszkola

Zajęcia przeprowadzone zostały w przedszkolu – w grupie 6 – latków. Przeznaczone były zarówno dla dzieci jak i rodziców.


Program edukacyjny Między nami kobietkami

Realizacja: A. Pędziwiatr, B. Morawska

Moduły programu:

  • zdrowie emocjonalne oraz jak budować pewność siebie,
  • zdrowe relacje,
  • zmiany fizyczne w okresie dojrzewania i jak sobie z nimi radzić,
  • miesiączka i ochrona podczas miesiączki,

Celem prelekcji była edukacja prozdrowotna dla dziewcząt w wieku 12 – 13lat. Pomoc w lepszym rozumieniu przemian emocjonalnych i fizycznych zachodzących w okresie dojrzewania i w uznaniu ich za części prawidłowo toczącego się procesu dorastania i rozwijania się a także w zaakceptowaniu siebie w procesie tych przemian i złagodzenia stresu związanego z dorastaniem. Ponadto przyswojenie prawidłowej terminologii dotyczącej części ciała, dorastania i rozwoju a także uświadomienie dziewczętom, że wraz z dojrzewaniem wzrasta ich odpowiedzialność m.in. za dbałość o higienę swojego ciała i odpowiednie odżywianie.


Święto Niepodległości na sportowo

Realizacja: Marek Bielecki

Uczniowie naszej szkoły postanowili uczcić Święto Niepodległości na sportowo. Tę formę świętowania realizowali już po raz piąty. Uczcili pamięć poległych bohaterów powstania styczniowego. Ośmiokilometrową trasę pokonali pieszo w przepięknej scenerii jesiennego pejzażu. Na miejscu – w miejscowości Grzyb – odśpiewali Hymn Narodowy i złożyli znicze. Po trudzie wędrówki uczestnicy rozpalili ognisko i zjedli pyszne kiełbaski.


Bezpieczeństwo żywności

Realizacja: wszyscy wychowawcy

Akcja mająca na celu uświadomić dzieci i młodzież jak dbać o bezpieczeństwo żywności. Wychowawcy przeprowadzili pogadanki oraz rozdali ulotki.


Dopalaczom mówimy STOP – wybieramy zdrowie

W ramach realizacji wyżej wymienionego programu, uczniowie poznają również takie zagrożenia jak e-papierosy. W klasach 6 – 8 zaprezentowany oraz omówiony został film edukacyjny – E-papierosy – niebezpieczna moda.


Akcja „Sprzątanie Świata”

Realizacja: wszyscy wychowawcy i nauczyciele

Rok szkolny 2021 – 2022

We wrześniu bieżącego roku Kapituła sieci Szkół Promujących Zdrowie uznała, że Zespół Szkół w Klonowej  promuje zdrowie, tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej i podejmowaniu przez jej członków działań na rzecz zdrowia. W związku z tym nasza placówka otrzymała Wojewódzki Certyfikat „Szkoły Promującej Zdrowie”. Certyfikat został przyznany na okres 3 lat i uprawnia do starań o Certyfikat Krajowy.

Przystępujemy zatem natychmiast do pracy nad realizacją kolejnego etapu programu. Jednym z pierwszych kroków i jednocześnie warunków otrzymania Certyfikatu Krajowego jest założenie na stronie internetowej szkoły oddzielnej zakładki pod tytułem Szkoła Promująca Zdrowie, co niniejszym czynimy. Zbiega się to dla nas równocześnie z tworzeniem nowej strony internetowej w szkole. Tak więc od teraz wszystkie informacje
o działaniach promujących zdrowie w naszej szkole zamieszczane będą w jednym miejscu. Jednocześnie informujemy, że działania z poprzednich lat nadal można zobaczyć na poprzedniej witrynie szkoły, do której wgląd będzie nadal możliwy. Życzymy miłej i mamy nadzieję obszernej lektury. 🙂



Dzień Bezpiecznego Internetu

Realizacja: Marzanna Świątek

Zespół Szkół w Klonowej wziął udział w ogólnopolskim Dniu Bezpiecznego Internetu.


Bezpieczeństwo na drodze

Realizacja: Maria Cichosz

W dniu 1 marca naszą szkołę odwiedził przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Uczniowie mieli możliwość w miasteczku ruchu zaimprowizowanym w sali gimnastycznej poznać zasady bezpiecznego poruszania się po drodze – zarówno pieszo jak również rowerem. Podczas poruszania się po miasteczku, uczniowie musieli zwracać uwagę na pasy dla pieszych, na pieszych oraz poruszać się zgodnie z sygnalizacją świetlną.


Utworzenie EKOPRACOWNI w Zespole Szkół
w Klonowej

roku szkolnym 2021/2022 w Zespole Szkół w Klonowej realizowane jest zadanie pt. ” Utworzenie ekopracowni w Zespole Szkół w Klonowej”, dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w Łodzi kwotą 22 110 zł.

Całkowity koszt zadania to 24 734,77 zł. W ramach zadania zakupione zostały meble do pracowni, tapeta, pomoce dydaktyczne, sprzęt audiowizualny, gry, książki przyrodnicze oraz kwiaty.

www.wfosigw.lodz.pl



Program dla szkół

W Zespole Szkół w Klonowej realizowany jest „Program dla szkół”, w ramach którego uczniom klas 1-5 udostępniane są produkty mleczne w wybranych 10 tygodniach roku szkolnego tj. od 28.02.2022 do 24.06.2022r.


Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci

Nasza szkoła przystąpiła do akcji ekologicznej „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Istnieje zatem możliwość pozbycia się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt komputerowy, sprzęt gospodarstwa domowego – wszystko co jest na prąd lub na baterie np. żelazka, odkurzacze, pralki, kuchenki itp.) Zbiórka będzie trwała w pierwszym tygodniu ferii tj. 14-18 luty w godzinach od 8.00 do 14.00 Popsuty sprzęt należy dostarczyć na plac szkolny. Organizator akcji na terenie szkoły Klub Wolontariusza W. Błaszczyk M. Świątek Więcej informacji na stronie: ​https://dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl/


Wycieczka do Chlebowej chaty

Realizacja: Agata Kiełbaska, Maria Cichosz, Renata Sosin

W dniu 26 października 2021r. odbyła się wycieczka klas 4a 4b i 6 do Chlebowej Chaty w Komorowie. Uczniowie mieli możliwość poznać sposób uprawy roli, zasiewu i wytwarzania zdrowych produktów – mąki oraz wypieku chleba tradycyjnymi metodami. Poznały też proces produkcji masła i sera.


Koncert profilaktyczny „Powiedz NIE!”

Realizacja: Rafał Wesołowski przy współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Klonowej

W dniu 6 września 202 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w koncercie profilaktycznym pod tytułem „Powiedz nie”. Naszą szkołę odwiedził rockman Wiesław „Blacha” Błażkiewicz, wirtuoz perkusji. Koncert skierowany był do uczniów klas 4 – 8. Rockman skończył studia muzyczne na wydziale perkusji. Drogę artystyczną rozpoczął z początkiem lat 80-tych z punkową kapelą „Gzyms”, wygrywając festiwal muzyków rockowych „Rockosz” w Bielsku Białej. W roku 1984 zajął I miejsce w Przeglądzie Młodych Talentów „Zima z Rockiem” na Śląsku. Wziął także udział w Ogólnopolskim Festiwalu Młodych „Jarocin”. Od 20 lat prowadzi spotkania z młodzieżą w formie koncertów profilaktycznych, na których uświadamia zgubne skutki uzależnienia o alkoholu, narkotyków, dopalaczy, a także coraz powszechniejszych w ostatnim czasie uzależnień od Internetu, komputera i telefonu. Przeciwstawia się również wulgaryzmom
w języku młodego człowieka – zarówno w kontakcie bezpośrednim jak i za pośrednictwem mediów. Jako alternatywę proponuje znalezienie pasji, hobby, pozytywnych zainteresowań. W jego przypadku jest to muzyka. W trakcie koncertu zapoznał również uczniów z historią  instrumentu jakim jest perkusja. Uczniowie mogli również spróbować swoich sił w grze na tym popularnym instrumencie. Błażkiewicz sam niemal otarł się o śmierć z powodu narkotyków. Przestrzeganie przed tego rodzaju uzależnieniami uczynił swoją misją.


Dzień dziecka pod hasłem „Zdrowe spędzanie czasu”

Realizacja: Wszyscy nauczyciele


Przygotowując tegoroczny Dzień Dziecka kierowaliśmy się zasadą „ruch to zdrowie”. Dlatego też cała impreza zorganizowana została na świeżym powietrzu. Ruch to słowo klucz podczas tegorocznych obchodów Dnia Dziecka. Podchody i gry terenowe były tego dnia głównymi atrakcjami. Skorzystaliśmy z aplikacji Actionbound.  Wykorzystując koordynat GPS uczniowie musieli  dotrzeć do konkretnej lokacji na planie, znaleźć ukryte tam zadanie, rozwiązać je i wpisać poprawną odpowiedź w aplikacji. Zadania dotyczyły oczywiście tematyki zdrowotnej. Wszystko zakończyło się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Być może pieczone kiełbaski nie są najzdrowsze, ale za to zorganizowaliśmy tego dnia również dzień bez napojów kolorowych. Uczniowie mogli zabrać ze sobą jedynie wodę, ewentualnie soki wyciskane z owoców. Kompot też był mile widzialny.
W grze pojawiły się też „Misje” do wykonania, które po sfotografowaniu zostały przesyłane do koordynatora gry. Jak bawili się nasi uczniowie? Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji …


Walczymy z depresja – co warto o niej wiedzieć?

Depresja (genial.ly)


konkursy………………..

Bezpieczeństwo kraju

Realizacja: Marek Bielecki, Rafał Wesołowski

Wycieczka do jednostki Wojskowej w Sieradzu oraz Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu. Celem wycieczki było zapoznanie się   z funkcjonowaniem jednostki wojskowej oraz straży pożarnej, specyfiką  
służby oraz obejrzenie sprzętu wojskowego i strażackiego. Żołnierze oraz   strażacy opiekujący się wyposażeniem udzielali informacji na temat   konkretnych modeli oraz odpowiadali na pytania uczniów. Jednak   głównym celem było wdrażanie uczniów do dbania o bezpieczeństwo  swoje oraz otoczenia.


Dzień Uśmiechu

Realizacja: Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami

Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Uśmiechu w ramach walki ze  stresem. Wydarzenie spotkało się z dużą aprobatą społeczności szkolnej.   Większość bardzo chętnie brała udział w konkursach
i konkurencjach a na  wielu twarzach gościły piękne uśmiechy. Śmiejmy się codziennie, bo z  uśmiechem nam do twarzy.


Na zdrowie

Realizacja: Agnieszka Sobczyk

„Na zdrowie” – innowacja pedagogiczna – Nordic Walking dla zdrowia–  dla uczniów klas 4 – 6 sp.  Odbywały się również zajęcia „Nordic  walking” w przedszkolu – spacery dzieci wspólnie z rodzicami (raz
w  tygodniu).


Kurs pierwszej pomocy

Nauka pierwszej pomocy dla uczniów  klas 1 – 3 Szkoły Podstawowej.     Przeprowadził  ją nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa wraz z uczniami    gimnazjum. Zajęcia z  uczniami klas starszych przeprowadził strażak OSP   w Klonowej Wojciech Wolski. Uczniowie w  praktyczny sposób na fantomie  uczyli się udzielania pierwszej pomocy, a także strażak  przeprowadził z nimi pogadankę nt. zachowania bezpieczeństwa w różnych życiowych sytuacjach. Uczniowie przypomnieli sobie numery   alarmowe i aranżowali różne scenki polegające na udzielaniu przez innych pierwszej pomocy.


Bezpieczeństwo na drodze

Cykl zajęć z zakresu bezpieczeństwa na drodze. Pani policjantka przeprowadziła dla uczniów pogadanki na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. Zapoznała ich z niebezpieczeństwami jakie mogą na nich czyhać na drodze oraz jak sobie radzić w sytuacjach kryzysowych. Następnie mogli doskonalić swoje umiejętności praktyczne w miasteczku ruchu. Zwłaszcza dużym zainteresowaniem uczniów cieszyła się jazda na skrzyżowaniach ze światłami.


Festyn rodzinny

Każdego roku w szkole organizowane są festyny rodzinne. Aż dwa z nich w ciągu ostatnich trzech lat w całości poświęcone zostały zdrowiu:

  • Festyn rodzinny „Na zdrowie” – 2016
  • Festyn rodzinny „W zdrowym ciele zdrowy duch” – 2018

Na przybyłych gości czekało wiele atrakcji zarówno dla ciała jak i ducha. Po pięknych przedstawieniach w wykonaniu najmłodszych można było wziąć udział w turniejach, konkursach czy loterii fantowej. Najmłodsi oblegali plac zabaw, którego największą atrakcją były darmowe „dmuchańce”. Dorośli mogli zadbać o swoje zdrowie jak również uczynić coś dobrego dla innych oddając krew czy zgłaszając się do bazy Dawców Szpiku. Odbyły się również pokazy ratownictwa medycznego oraz ratownictwa drogowego – pokaz wydostania ofiary wypadku uwięzionej w samochodzie.
Pokazy przeprowadzili druhowie z OSP w Klonowej.

Ponadto w ramach festynów odbyły się:

  • występy uczniów;
  • turniej rodzin;
  • zabawa fantowa;
  • punkt rejestracji potencjalnych dawców szpiku;
  • konkurencje sportowe;
  • punkt medyczny(mierzenie ciśnienia, pierwsza pomoc);
  • bańki mydlane, „dmuchańce”, malowanie twarzy;
  • grill, ciasto, kawa, herbata;
  • dobra zabawa !

Boisko do siatkówki plażowej

Z pewnością do jednych z najbardziej udanych przedsięwzięć jeśli chodzi o propagowanie ruchu wśród uczniów zaliczyć możemy budowę boiska do siatkowej piłki plażowej. Budowa boiska została przeprowadzona wspólnym wysiłkiem uczniów, rodziców i nauczycieli. Boisko jest dosłownie oblegane przez uczniów na każdej przerwie, zajęciach w-fu i świetlicy. Uczniowie przebywają na nim również popołudniami. W ten sposób szary plac zamienił się w jedno z najbardziej lubianych przez uczniów miejsc. Najmłodsze dzieci nie potrafią jeszcze grać w piłkę siatkową, ale mimo to również świetnie się bawią na boisku – służy im jako ogromna piaskownica.


Dzień sportu w przedszkole

Dzień sportu w naszym Przedszkolu. Oprócz wspaniałej zabawy oraz udziału w licznych rozgrywkach, turniejach i konkurencjach, nasze przedszkolaki  wspierają również naszą reprezentację. A wspierając uczą się zasad fair play oraz jak być dobrym kibicem.


Koncert profilaktyczny

W naszej szkole gościliśmy Wiesława Blachę Błażkiewicza. „Blacha” skończył studia muzyczne na wydziale perkusji. Muzyczną drogę rozpoczął początkiem lat 80-tych z punkową kapelą „Gzyms”, wygrywając festiwal muzyków rockowych „Rockosz” w Bielsku Białej. W roku 1984 wygrał Przegląd Młodych Talentów „Zima z Rockiem” na Śląsku. Jest osobą, której leży na sercu walka o pokolenie młodych, by wyzwolić je z jarzma nałogów. Ten znakomity wirtuoz perkusji podczas koncertu profilaktycznego uświadomił uczniom jak bardzo zgubnym nałogiem jest picie alkoholu, palenie papierosów i branie narkotyków. Podkreślił także jak niebezpieczne może być sięganie po wszechobecne w ostatnich latach tzw. „dopalacze”.  Pan Wiesław swoje emocje ukazuje poprzez muzykę – to ona sprawiła, że stał się innym człowiekiem. Zachęca młodych ludzi, aby odkrywali w sobie talenty.


Zumba

Cykl zajęć Zumby cieszył się wielkim powodzeniem wśród dziewcząt z gimnazjum oraz starszych klas szkoły podstawowej. Prócz ruchu było mnóstwo radości i dobrej zabawy.



       


Miód i pszczoły

O tym, że miód jest zdrowy a pszczoły pożyteczne wie każdy. Jednak nasze przedszkolaki dowiedziały się na ten temat o wiele więcej po spotkaniu z panem pszczelarzem i oczywiście z pszczołami.

Realizacja: Nauczyciele przedszkola


Zdrowa żywność w przedszkolu

Realizacja: Nauczyciele przedszkola

Dzieciaki z przedszkola zdecydowanie wiedzą jak zadbać o to, by na ich stole znalazły się najzdrowsze warzywa. Po prostu sami je uprawiają, oczywiście pod czujnym okiem swoich pań. W ogródku nie brakuje też kwiatów do ozdoby przedszkola. Dobre samopoczucie również jest ważne dla zdrowia.


Jak zdrowo się odżywiać

Realizacja: Wychowawcy klas 1 – 3

Jak zdrowo się odżywiać – spotkanie z pielęgniarką – klasy 1 – 3 szkoły podstawowej. Pani pielęgniarka omówiła oczywiście zagadnienia zdrowego odżywiania z punktu widzenia medycyny. Nie zabrakło więc informacji o tym, jak należy przygotowywać produkty przed spożyciem oraz oczywiście jak samemu przygotować się do spożywania posiłków. Krótko mówiąc, uczniowie znacznie poszerzyli swoją wiedzę o zarazkach, wirusach i bakteriach.


Skip to content