Klub Wolontariusza

Opiekunowie: Wioleta Błaszczyk; Agnieszka Nowakowska

Ratownicy czytelnictwa

📚W naszej szkole Wolontariusze rozpoczynają projekt „Ratownicy czytelnictwa”🧰 Każda przeczytana książka to okazja, by dać jej drugie życie. Podziel się książką, którą już przeczytałeś! 📕Podaruj ją naszej szkole – niech inni również odkrywają nowe historie, przeżywają fascynujące przygody, odkrywają nowe lądy. 🧳Podziel się pasją do czytania i pomóż książkom trafić w ręce tych, którzy na nie czekają.🤴 Jak to zrobić? Wystarczy, że przyniesiesz swoje książki do szkoły a wolontariusze odbiorą je od Ciebie. Możesz oddać książki dla dzieci i młodzieży. 👍Pamiętaj tylko, aby były w dobrym stanie! Bądź z nami i pomóż nam stworzyć fantastyczny regał książkowy wzajemnej wymiany.



Akcję Charytatywną „Zbiórka Żywności dla Osób Samotnych”


Pamiętając o naszych wspaniałych nauczycielach emerytach członkowie Klubu Wolontariusza wykonali piękne kartki, które z życzeniami trafiły ​do emerytowanych Pań nauczycielek naszej szkoły z okazji Dnia Kobiet. 🌼🌷🌻 Dziękujemy za lata, które poświęciliście nauczaniu młodych umysłów, za cierpliwość, troskę i za każdą chwilę z nimi spędzoną. Dziękujmy Wam za każdy uśmiech i każde podpowiedziane pytanie, za to, że byliście i dalej jesteście dla nas wzorem i prawdziwym autorytetem.


Walentynkowy escape room


Wolontariusze Zespołu Szkół w Klonowej przygotowali ręcznie robione kartki, które wraz z serdecznymi życzeniami trafiły do pensjonariuszy DPS w Złoczewie.


Podczas Mikołajowego Koła Fortuny wolontariusze Zespołu Szkół w Klonowej zebrali 305 złotych. Akcja miała na celu niesienie pomocy potrzebującym dzieciom. Kwotę w całości przekazaliśmy podopiecznej fundacji „Radość z Uśmiechu” Agnieszce R. Pamiętajcie dobro wraca😊


Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia idą pełną parą. Wolontariusze z naszej szkoły w pocie czoła przygotowują ręcznie robione kartki, które wraz z serdecznymi życzeniami trafią do nauczycieli oraz pracowników emerytowanych, a także do osób i instytucji wspierających naszą szkołę z terenu gminy.


Mikołaj



Światowy Dzień Ubogich



#SzkołaPamięta – „Śladami naszych przodków”


Kilometr Złotych Serc


Sprzątanie świata

Wolontariusze w trosce o środowisko włączyli się w 30 akcję „Sprzątania świata – Polska 2023” pod hasłem „Sprzątanie świata łączy ludzi”. Wszyscy razem zaopatrzeni w worki i rękawiczki wzięli się do pracy i usunęli śmieci zalegające przede wszystkim w rowach w naszej miejscowosci. Ponadto w weekend podjęli własne inicjatywy i sprzątali odległe zakątki naszej gminy. Wszystkim, którzy włączyli się w akcję serdecznie dziękujemy i gratulujemy świadomości ekologicznej. Fotorelację zrobiliśmy aparatem cyfrowym zakupionym w ramach programu #LaboratoriaPrzyszlości


IV Ogólnopolski tydzień szczęścia w szkole

Więcej TUTAJ


Podziękowania


Dzień dobrej wiadomości

Jak społeczność Zespół Szkół w Klonowej 8 września obchodziła Dzień Dobrych Wiadomości. Mało, kto wie, że Dzień Dobrych Wiadomości – to nasze rodzime święto. Ustanowione w 2001 roku z inicjatywy środowiska zrzeszającego elity intelektualne i artystyczne miało być przeciwwagą do kreowanej w mediach rzeczywistości. Świat, w którym żyjemy, przedstawiany jest, bowiem jako ten pozbawiony ludzkiej dobroci, wzajemnego szacunku i życzliwości. Głównym, więc celem obchodów Dnia Dobrych Wiadomości jest zaangażowanie społeczności szkolnej w kształtowanie pozytywnego obrazu świata i ludzi. Ponieważ narzekanie powszechnie uważane jest za jedną z naszych narodowych przywar, wolontariusze postanowili odczarować trochę rzeczywistość i wprowadzić odrobinę radości i pozytywnych emocji. Zmieniając świat na lepszy, byli posłańcami dobrych wiadomości, zachęcaliśmy do serdeczności oraz pozytywnych myśli. Rozdawali uśmiechy, ale także przygotowane specjalnie na tę okazję kolorowe liściki, na których zamieszczone zostały pozytywne słowa. Może każdy powinien stworzyć własną, indywidualną księgę, a właściwie kalendarz, w którym co dnia zapisywałby przynajmniej jedną pozytywna myśl?


Rok szkolny 2022 – 2023

Wolontariusz Roku

Tytuł Wolontariusza Roku 2022/2023 zdobyła uczennica klasy 8a Natalia Jarochowicz.

GRATULACJE !!!



Loteria Walentynkowa


Paczka dla samotnych

Tuż przed Wielkanocą wolontariusze włączyli się w akcję „Paczka dla samotnych” organizowaną przez Caritas parafialne z przeznaczeniem dla osób potrzebujących z terenu naszej parafii.


Akcja Klubu Wolontariusza

Klub Wolontariusza zaprasza do zakupu palem wielkanocnych i ręcznie wykonanych kart świątecznych, które będą sprzedawane 2 kwietnia br. na kiermaszu w Izbie Regionalnej w Klonowej i przed każdą mszą świętą w kościele parafialnym. Całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz chorej Igi.


**************************************************************************************

**************************************************************************************

Kartka dla emeryta

Realizacja: Marzanna Świątek, Wioleta Błaszczyk

Klub wolontariusza i chętni do dodatkowej pracy uczniowie, zgodnie z wieloletnią już tradycją i w tym roku przygotował piękne ręcznie robione kartki z życzeniami, które zostały wysłane do emerytowanych Pań pracujących kiedyś w naszej szkole.


Loteria walentynkowa

Realizacja: Marzanna Świątek, Wioleta Błaszczyk

14 lutego członkowie klubu wolontariusza zorganizowali loterię walentynkową, z której całkowity dochód przeznaczyliśmy na pomoc dwóm chorym dzieciom. Serdecznie dziękujemy uczestnikom zabawy za okazaną pomoc. Jesteście WIELCY 🙂


Udział w akcji BohaterON

Realizacja: Marzanna Świątek, Wioleta Błaszczyk

Akcja ekologiczna

Realizacja: Marzanna Świątek, Wioleta Błaszczyk

Wolontariusze zorganizowali akcję ekologiczną – zbiórkę baterii i połączyli ją z akcją charytatywną z przeznaczeniem na misje. Zebrali 100 kg baterii, które oddają na budowę studni w Czadzie.


Akcja charytatywna Zbudujmy razem Dom Hospicyjny dla Dzieci.

Realizacja: Marzanna Świątek, Wioleta Błaszczyk

Nasi wolontariusze wykonali przepiękne kartki świąteczne, które były rozprowadzane podczas spotkań z Rodzicami. Dochód w całości przekazali do Fundacji z Serca Dla Serca.


Adwentowy kalendarz dobrych uczynków

Realizacja: Marzanna Świątek, Wioleta Błaszczyk

Klub Wolontariusza zachęca wszystkich uczniów do podjęcia wyzwania  – „adwentowy kalendarz dobrych uczynków”. Na tablicy w holu szkoły codziennie są odsłaniane kolejne zadania do wykonania. Każdy może wykonać je inaczej, wszystko zależy od Twojej kreatywności. Przy okazji zrobisz coś dobrego dla innych. Życzymy dobrej zabawy.

Koordynator: Marzanna Świątek


Szkoła pamięta 2022

Realizacja: Marzanna Świątek, Wioleta Błaszczyk

Nasz szkoła przyłączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta 2022”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci nie tylko o bohaterach narodowych, ale także o tych lokalnych, którzy są związani z historią naszego regionu. Dlatego przed Uroczystością Wszystkich Świętych zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt wybraliśmy się na cmentarz parafialny i jak co roku uporządkowaliśmy groby byłych nauczycieli m.in. J Polowego pierwszego dyrektora szkoły oraz księży m.in. ks. Kukowskiego budowniczego naszego kościoła parafialnego.  Pamięć o ludziach, którzy odeszli oraz troska o groby jest jednym z najważniejszych dowodów naszej kultury i pielęgnowaniem tożsamości narodowej.


Już kolejny rok nasza szkoła uczestniczy w ogólnopolskim projekcie Tydzień Uczniowskiej SuperMocy. W tym roku szkolnym jednym z działań była fotobudka. Uczniowie mogli wybrać sobie swoja moc, swoja pozytywna stronę. W realizacji przedsięwzięcia pomógł nam sprzęt zakupiony w ramach programu LP. Wykorzystaliśmy aparat cyfrowy ze statywem oraz greenscreen. Oto efekty pracy uczniów na kole filmowo – fotograficznym.”

https://video.link/w/p8H8d



Akcja „Dumni z powstańców”

Realizacja: Marzanna Świątek, Wioleta Błaszczyk

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji: „Dumni z Powstańców” – jest to nowe, wirtualne miejsce pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim. Portal jest kontynuacją, zainicjowanej w 2016 roku w ramach ogólnopolskiej kampanii BohaterON – akcji „Kartka dla Powstańca”. Wystarczy wejść na stronę: https://dumnizpowstancow.pl/dodaj-wpis i dodać wpis, wpis po akceptacji administratora pojawi się na mapie Polski”.


Wolontariusze w działaniu

Realizacja: Marzanna Świątek, Wioleta Błaszczyk

Zbliża się Dzień Edukacji Narodowej, więc pamiętając o naszych nauczycielach, którzy zakończyli już pracę za Ich trud i poświęcenie robimy i wysyłamy kartki z najlepszymi życzeniami w dowód naszej wdzięczności.


„Ogólnopolski Tydzień Szczęści
w Szkole”

Realizacja: Marzanna Świątek, Wioleta Błaszczyk

Nasza szkoła brała udział w projekcie „Ogólnopolski Tydzień Szczęści w Szkole” jest to, coroczne wydarzenie, które odbywa się w całej Polsce w trzecim tygodniu września. Obchodzony jest od 2020 roku.

W tym roku świętowaliśmy w dniach 19-25 września 2022.

Pomysł wywodzi się z Międzynarodowego Tygodnia Szczęścia w Pracy, obchodzonego w tym samym czasie.

Celem Tygodnia Szczęścia w Szkole jest zwrócenie uwagi na szczęście i dobrostan i ich związki z efektami kształcenia. Badania pokazują, że ludzie doświadczający szczęścia w szkole i w pracy żyją zdrowiej, dłużej, lepiej. Poczucie szczęścia sprzyja odporności, kreatywności, zaangażowaniu, budowaniu relacji, przyjaźniom. To prawdziwa profilaktyka depresji i chorób cywilizacyjnych.

Szczęście w szkole rodzi się pomiędzy ludźmi, poprzez relacje, w procesach przekazywania wiedzy, doświadczenia, wreszcie – w miejscach, które temu sprzyjają. Szczęście to stan umysłu, emocji, ciała i ducha.

Poszukiwanie szczęścia to aspiracja każdego człowieka i jest tak stara jak świat. Od Arystotelesa i Sokratesa w Starożytnej Grecji, Konfucjusza w Chinach i Buddy w Indiach.

Arystoteles powtarzał: „szczęście jest sensem życia, całkowitym celem i końcem ludzkiej egzystencji”.

Szczęście nie jest jeszcze popularne w naszej kulturze pracy i edukacji. Kojarzymy ją raczej z ciężkim obowiązkiem. Bardzo rzadko mówi się: szczęśliwi uczniowie, szczęśliwi nauczyciele, szczęśliwe szkoły. Raczej, gdy wpisze się w wyszukiwarkę Google hasło: szczęście w szkole, wyskakuje „szczęśliwy numerek” – liczba, która wskazuje, który „numer” dziś nie będzie pytany… Nie będę pytany, nie będę odczuwał stresu, zakłopotania, wstydu…

Okazuje się, że istnieje silny związek między szczęściem a jakością edukacji, jakością przyswajania. Nasz mózg lepiej uczy się, gdy jest szczęśliwy. Lepiej zapamiętuje, kojarzy, tworzy haki pamięciowe, utrwala.

Szczęście może być rozumiane na wiele sposobów. To pozytywne uczucia odzwierciedlające się optymizmem, pozytywnym myśleniem i postrzeganiem osobistego dobrostanu ale i głębokie poczucie sensu tego, co się robi, świadomość swoich mocnych stron charakteru, umiejętność bycia z innymi. Szczęście hedonistyczne i eudajmonistyczne. Ed Diener rozumie szczęście jako bogactwo psychiczne, na które składa się: zadowolenie z życia i poczucie szczęścia, poczucie sensu życia, pozytywne emocje i postawy, serdeczne relacje społeczne, interesujące formy aktywności, wartości i cele życiowe, zdrowie somatyczne i psychiczne, zasoby wystarczające do zaspokojenia potrzeb. Teobald wskazuje, że dobrostan może być procesem dążenia do szczęścia definiowanego jako „spełnienie”.

Martin Seligman, twórca psychologii pozytywnej i edukacji pozytywnej, określa to mianem „rozkwitu” i pokazuje elementy, które na ten rozkwit wpływają. Model PERMA przez niego rozwinięty identyfikuje 5 głównych obszarów szczęścia:

Pozytywne emocje (P – positive emotions))

Zaangażowanie (E – engagement)

Pozytywne relacje (R – positive relations)

Poczucie sensu (M – meaning)

Osiągnięcia (A – achievements)

Niedawno do tych pięciu elementów dołożono szósty – zdrowie pozytywne (H – health).

Koncentrując uwagę na tych pięciu elementach w szkole, możemy świadomie budować poczucie szczęścia i dobrostanu u dorosłych i u dzieci, wśród nauczycieli, pracowników administracji, jak i rodziców. Bo szczęśliwy dorosły to szczęśliwe dziecko.

Promowanie szczęścia i dobrostanu w szkołach nie oznacza, że sam proces przyswajania wiedzy i umiejętności ma stać się nieistotny. To błędne rozumienie, które niestety jest fałszywym nawykiem myślowym: albo przyjemności albo nauka.

Badania pokazują, że nadawanie priorytetu szczęściu i dobrostanowi w efekcie przynosi lepsze osiągnięcia w nauce, co – niestety – nie jest doceniane. Tymczasem doświadczanie przyjemności, poczucia sensu w trakcie nauki tak naprawdę ją wzmacnia i utrwala. Bo tak działa nasz mózg.

Zgodnie z badaniami Veenhovena (1993b), szczęście może wywoływać osobistą aktywność i podnosić wiedzę oraz dodawać odwagi i otwierać na kreatywność w sferze tworzenia więzi społecznych. Może to wzmacniać aktywność polityczną oraz dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną. Szczęśliwi ludzie mają większe poczucie bezpieczeństwa i szybciej podejmują decyzje o współpracy. Są bardziej szczęśliwi z bycia z innymi (Myers, 2002).

W świetle współczesnych wyzwań edukacyjnych oraz szerzej – globalnych – ta wiedza staje się bezcenna.

Doświadczenia szkolne są prawdopodobnie najistotniejsze z punktu widzenia kształtowania szczęśliwego życia. Szkoły, które promują szczęście są kluczem do zapewnienia lepszego dobrostanu, zdrowia i osiągania rezultatów, a w konsekwencji – sukcesów w przyszłym życiu i pracy.  Zgodnie z raportem World Happiness Report 2015, szkoły, które zwracają szczególną uwagę na dobrostan uczniów, mają potencjał, by stać się jeszcze lepszymi szkołami, mają lepsze wyniki, a ich uczniowie mają większe osiągnięcia w swoim życiu (Layard i Hagell, 2015).

Szczęście jest też wymiarem wspólnotowym, które może być promowane przez doświadczenie uczenia się, pogłębiające więzi, przyjaźnie między członkami całej wspólnoty szkolnej”.

https://video.link/w/1IZ5d

Realizacja – Klub Wolontariusza


„ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA 2022
W NASZEJ SZKOLE”

Realizacja: Marzanna Świątek, Wioleta Błaszczyk

Na świecie jabłko jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej spożywanych owoców i chociaż, niektórym trudno może być w to uwierzyć, na Ziemi uprawia się więcej niż 100 tysięcy jabłoni, w tym u nas około 60 tys. Międzynarodowy Dzień Jabłka jest istotny dla Polaków, ponieważ przypomina nam, jak wartościowy jest dla nas ten rodzimy owoc. Jabłko zawiera mnóstwo cennych witamin oraz błonnika. Pozytywnie wpływa na odporność, regenerację organizmu, trawienie, zęby, a poza tym zmniejsza ilość cholesterolu oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia miażdżycy. Z okazji Dania Jabłka uczniowie szkoły podstawowej mogli uczestniczyć w konkursach i quizach. Chętnych do wykonania zadań i kart pracy było bardzo, bardzo dużo. Zapraszamy na fotorelację …”

Realizacja: Szkolny wolontariat, biblioteka szkolna


Sprzątanie świata

Realizacja: Marzanna Świątek, Wioleta Błaszczyk

W piątek 16.09 włączyliśmy się w 29 ogólnopolską Akcję  „Sprzątanie Świata”. Zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny uczestniczyliśmy w akcji ekologicznej. Wyszliśmy w teren, podzieleni na grupy rozeszliśmy się w różnych kierunkach zbierając śmieci przy ulicach i rowach. Ku naszemu zaskoczeniu i wielkiej radości, w tym roku było znacznie mniej śmieci, zwłaszcza plastikowych i szklanych butelek. Cieszymy się, że coraz więcej osób rozumie, że żeby dbać o środowisko należy zadbać o czystość swojego otoczenia.



Młodzi dla misji

Realizacja: Marzanna Świątek, Wioleta Błaszczyk

Członkowie Klubu Wolontariusza w dniu 13.05.2022 r. piekli gofry. Zysk ze sprzedaży przysmaków przeznaczyliśmy na misję w ramach akcji “Młodzi dla misji”. Zebraliśmy 378,64 zł. Kwotę przekazaliśmy do Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego “MŁODZI ŚWIATU” na projekt “Nie pozwólmy zamknąć szkoły dla dziewcząt w Kenii”.
Coś więcej o problemach w Kenii …
W Meru, zachodniej części Kenii żyje około 163 294 osób, z czego ponad 70% populacji mieszka na obszarach wiejskich. Życie na wsi wiąże się brakiem dostępu do edukacji, bezrobociem, słabo rozwiniętą infrastrukturą i biedą. W dodatku jest to region, w którym nierzadko brakuje dostępu do wody.
Szkoła Mukothima Girls Secondary School w Gatunga powstała w 1997 roku. Znajduje się między czterema dużymi miastami Maru, Isiolo, Kitui i Tharaka Nithi. W placówce uczy się obecnie 250 dziewczyn, mimo że na zajęcia mogłoby uczęszczać 400. Jedynie 60 z 250 uczennic ma możliwość uiszczenia drobnej opłaty za szkołę, większość jednak pochodzi z bardzo biednych rodzin, gdzie nawet zapewnienie podstawowych środków do życia przekracza ich możliwości.
Siostra Meakelihan Miano, która obecnie pełni funkcję dyrektora szkoły, podkreśla, że dla młodych Kenijek edukacja jest ogromną szansą na uchronienie ich od analfabetyzmu, wykorzystywania seksualnego oraz zbyt wczesnego małżeństwa. Dlatego walczy o to, żeby szkoła nie została zamknięta, a dziewczęta miały lepszy start w dorosłość i nadzieję na lepszą przyszłość. Niestety z powodów finansowych wiele dziewcząt nie podejmuje edukacji, co skutkuje tym, że bardzo wcześnie zostają matkami.
Wiele dziewcząt uczęszczających do szkoły jest nosicielem wirusa HIV, pochodzi z biednych i rozbitych rodzin, cierpi na różnorodne problemy zdrowotne spowodowane niedożywieniem.
Wszystkie te czynniki powodują, że uczennice mają duże trudności w przyswajaniu wiedzy, a to wymaga od sióstr i nauczycieli odpowiedniego podejścia pedagogicznego, cierpliwości i zaangażowania. Taką właśnie postawę reprezentują siostry i wychowawcy.
Niestety szkoła boryka się problemami finansowymi, potrzeba środków, aby utrzymać placówkę, opłacić nauczycieli, rachunki, zakupić materiały edukacyjne oraz zapewnić posiłki.
Siostry rozpaczliwie szukają pomocy, aby zapewnić dostęp do edukacji, regularne posiłki oraz zakwaterowanie dla 100 najbardziej potrzebujących dziewczyn.
Bez naszej pomocy, może to nie być możliwe.



Dzień Kobiet

Wolontariusze w działaniu – przygotowanie do Dnia Kobiet Wolontariusze wykonali kartki, które zostaną wysłane do pań bylych nauczycielek naszej szkoły oraz wręczone paniom pracującym w instytucjach na terenie naszej gminy.


Wakacyjne działanie


Od kilku już lat wolontariusze naszej szkoły biorą udział w akcji sprzątania cmentarza. Ochotników nigdy nie brakuje. W tym roku już w wakacje udaliśmy się na cmentarz, by uporządkować groby zmarłych nauczycieli oraz te zupełnie zapomniane, o których nikt nie pamięta. Sprzątnęliśmy nagrobki, usunęliśmy chwasty i pozamiataliśmy wokół grobów. Na koniec zapaliliśmy również znicze.
Dzięki tej akcji młodzież kształtowała postawy szacunku dla zmarłych oraz dla tradycji, wdrażali się również do odpowiedniego zachowania się w miejscach pamięci i miejscach publicznych.  Nasi szkolni wolontariusze z wielkim zapałem i zaangażowaniem uczestniczyli tej w akcji.


Pomoc Brayanowi

W tym roku wolontariusze robili kartki świąteczne z przeznaczeniem na pomoc dla naszego małego kolegi Brayana.


Akcja – „Idą święta, nie o sms lecz o kartce pamiętaj”.

Akcja - "Idą święta, nie o sms lecz o kartce pamiętaj".

Skip to content